انجمن بیماران آی بی اس، سندرم روده تحریک پذیر

بیماری IBS، درمان ای بی اس، نفخ، اسهال، یبوست، بی اختیاری، دردشکم
تاریخ : یکشنبه فروردین 29, 00 9:06 am

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند


قوانین انجمن


برای مشاهده قوانین انجمن لطفا اینجا کلیک کنیدارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
نویسنده پیغام
پستارسال شده: یکشنبه اردیبهشت 14, 93 1:21 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2263
محل اقامت: تهران
سیدعلی ابوالحبیب، محقق طب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار می‌دارد: بر اثر کند شدن پیشروی مواد دفعی در روده بزرگ ایجاد شده که موجب تأخیر در تخلیه آنها می‌شود؛ در این حالت مدفوع سفت می‌شود که دفع این مواد با اشکال روبه‌رو شده و نیاز به تلاش زیاد دارد البته تغییر در کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج می‌تواند یبوست تلقی شود.
به گفته وی، علائمی مانند احساس پری در مقعد، احساس نفخ و گاز، احساس به نیاز دفع فوری مدفوع اما عدم توانایی در دفع کامل، درد شکم و گرفتگی عضلات آن، تهوع، زبان باردار، بوی بد دهان، خستگی، بی‌حالی، التهاب و زرد شدن رنگ صورت و بداخلاقی از علائمی است که همراه با یبوست در فرد ایجاد می‌شود.
این محقق طب اسلامی ادامه می‌دهد: یبوست بر اثر عادات ناپسند بروز پیدا می‌کند و افرادی هستند که در برابر واکنش سیستم مقعدی برای دفع مدفوع مقاومت می‌کنند و آگاهانه دفع مدفوع را به بعد موکول کرده که این امر موجب ضعف تدریجی می‌شود البته عادات ناپسند در دوران کودکی ایجاد می‌شود به عنوان مثال برخی از کودکان به علت بازی، دستشویی رفتن را به تأخیر می‌اندازند یا اگر در سنین بلوغ اتفاق بیفتد به علت فشارهای فکری است که رفتن به دستشویی را به تأخیر می‌اندازد.

وی عنوان می‌کند: برخی یبوست‌ها به دلیل مسافرت، به هم خوردن ساعات صرف غذا و تغییر آب و هواست و بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌ها به علت اینکه فعالیت کمی دارند، دچار یبوست می‌شوند.
این محقق طب اسلامی اضافه می‌کند: برخی یبوست‌ها به دلیل بی‌تحرکی است که کمبود تمرینات فیزیکی موجب ضعف کامل عضلات شکم می‌شود، در نتیجه عدم توانایی انقباض برای به جلو فرستادن مواد دفعی ایجاد می‌شود.

ابوالحبیب می‌افزاید: برخی یبوست‌ها بر اثر تغذیه غلط است که این نوع یبوست می‌تواند در نتیجه مصرف غذاهایی مانند سوسیس، کالباس، همبرگر، نوشابه‌های کولا‌دار و مصرف بیش از حد گوشت، شیرینی، چربی و مصرف بیش از حد موادی که فاقد سلولز است، ایجاد می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: برخی دیگر از یبوست‌ها ریشه عصبی دارد، بسیاری از مشکلات مانند خستگی، نگرانی، اضطراب، هیجان و ترس موجب عدم تعادل سیستم عصبی می‌شود و به طور کلی تمام ناراحتی روان و بدن، وضعیت روده و معده را مختل می‌سازد.

این محقق طب اسلامی می‌گوید: برخی یبوست‌ها به دلیل نارسایی صفراوی است، فعالیت‌های روده وابستگی شدید به ترشحات صفرا دارد و می‌توان گفت صفرا یکی از مواردی است که کارهای روده را به خوبی انجام می‌دهد.

ابوالحبیب اضافه می‌کند: صفرا حرکات دودی روده که باعث پیشروی مدفوع به جلو می‌شود را تحریک می‌کند، صفرا مانند صابون مخاط را لغزنده می‌کند و عبور مواد دفعی را در روده سرعت می‌بخشد.
وی تصریح می‌کند: صفرا با تأثیر ضدمیکروبی خود فلور روده را سالم نگه می‌دارد و محیط را برای رشد باکتری‌های طبیعی که از تکثیر میکروب‌های خطرناک جلوگیری می‌کند، مساعد می‌سازد. رابطه تنگاتنگی بین ناراحتی‌های صفراوی و یبوست وجود دارد و افرادی که دچار ناراحتی‌های کبدی هستند، آمادگی زیادی برای ابتلا به یبوست دارند.

این محقق طب اسلامی می‌افزاید: یبوست از نظر طب سنتی ایران به عنوان قولنج یا بند آمدن مدفوع شناخته می‌شود که همراه با درد و ناراحتی است.
وی گفت: در این بیماری ماده بیرون ریختنی یا همان مدفوع با سختی و درد خارج شده و ممکن است مدت‌ها در راست روده باقی بماند که به علت بیماری سردی مزاج کلون است.
ابوالحبیب ادامه می‌دهد: در طب سنتی ایران، به دفع مدفوع کمتر از سه بار :!: در روز یبوست می‌گویند البته این تعریف عمومیت ندارد و ممکن است که برای برخی‌ها دفع مدفوع یک یا دو بار هم طبیعی باشد ولی به طورکلی دفع مدفوع روزانه ۳ بار ایده‌آل است. به عنوان مثال اگر افراد سوداوی، روزی یک بار هم دفع داشته باشند خوب است، ولی در افراد دموی اگر یک بار در شبانه‌روز دفع داشته باشند، یبوست محسوب می‌شود.
وی تصریح می‌کند: یبوست بر دو نوع طول کشنده یا عصبی است، در نوع طول‌کشنده برای چند روز زمان اجابت طول می‌کشد، ولی در نوع یبوست عصبی شخص هر روز اجابت مزاج دارد ولی مقدار آن کم است.
این محقق طب اسلامی اضافه می‌کند: مصرف مواد غذایی ملین و مسهل می‌تواند در درمان یبوست کمک کند ولی کسانی که یبوست مزاج از نوع عصبی دارند، مصرف داروهای آرامبخش مانند سنبل‌الطیب و بابونه می‌تواند مؤثر باشد.

ابوالحبیب معتقد است: در طب سنتی ایران برای درمان یبوست، منضج مانند خاکشیر و ترنجبین، مسهل و داروهای اعصاب تجویز می‌شود که از جمله کارهایی است که برای درمان انجام داده می‌شود.
وی بیان می‌کند: برای خروج ماده‌ای که باعث بیماری در بدن شده است داروهایی به کار می‌رود که موجب نضج یا حل شدن آن ماده می‌شود، به عنوان مثال اگر زیادی صفرا موجب بروز بیماری شود، داروهای حل‌کننده‌ای به بیمار می‌دهند.

این محقق طب اسلامی اظهار می‌کند: برخی از منضج‌ها گیاهی هستند مانند ترکیب خاکشیر، ترنجبین و برخی دیگر حالت غذایی دارد مانند رژیم آش آبغوره و برخی دیگر از نوع میوه است، مانند رژیم انگور.
ابوالحبیب می‌گوید: منضج در بدن مواد را لزج ‌کرده، غذاهای رقیق را غلیظ و غذاهای غلیظ را رقیق می‌کند. منضج یا حل‌کننده صفرا، ریشه کاسنی، گل ختمی، گل بنفشه، عناب، تمبرهندی، اسفرزه و نارنج است، منضج یا حل کننده خلط بلغم، بادیان، مویز، دارچین، انجیر، اسطوخودوس و بذر شنبلیله است و منضج یا حل کننده خلط سودا، بادرنجه‌بویه، ریشه کاسنی، شاتره، اسطوخوتوس، آفتیمون، زرشک، کشمکش و انجیر است.
وی می‌گوید: مسهل‌ها موادی هستند که به منظور پاکسازی یکباره یا سریع بدن، خون، دستگاه گوارش و به هدف تخلیه یا درمان سریع به کار می‌رود.


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: یکشنبه شهریور 16, 93 6:56 pm 
آفلاین
کاربر نیمه فعال

تاریخ عضویت: جمعه اردیبهشت 26, 93 11:07 am
پست: 51
ممنون بخاطر اطلاعات کاملی که در اختیارمون قرار دادید.خیلی واسه من مفید بود


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
 عنوان پست: عوارض یبوست
پستارسال شده: یکشنبه شهریور 22, 94 10:03 am 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2263
محل اقامت: تهران
"بسیاری از کج خلقی‌ها، بدبینی‌ها، بیماری‌های کبدی، دعواهای بی‌مورد افراد، فراموشی، ترس، افسردگی، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان، سردردهای طولانی و مزمن، برخی رفتارهای روانی مانند قضاوت‌های ناحق، بیماری‌های گوارشی و کلیوی و ... ناشی از یبوست است."

غلامرضا کردافشاری متخصص طب سنتی
http://shafaonline.ir/fa/news/55105/%D8 ... 9%86%D8%AF


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: پنج شنبه مهر 11, 98 9:19 pm 
آفلاین

تاریخ عضویت: یکشنبه مهر 7, 98 10:17 am
پست: 1
مرسی از توضیحات خوبتون...
------------------------------------
http://www.janblaghy.ir

_________________
[url=https://www.janblaghy.ir/قانون-جذب-چیست؟/]قانون جذب چیست؟[/url] |
بهترین روانشناس |
 [url=https://www.janblaghy.ir/۷-قانون-فروش-موفق/]فروش موفق[/url] | [url=https://www.janblaghy.ir/ترفند-بازاریابی-عصبی-برای-افزایش-فروش/]ترفند های بازاریابی عصبی[/url] | [url=https://www.janblaghy.ir/آنچه-می‌خواهی-را-ابتدا-در-ذهنت-تجسم-کن/]استفاده از تجسم خلاق[/url] | [url=https://www.janblaghy.ir/مشاوره-کار-و-کسب/]مشاور کسب و کار[/url] | [url=https://www.janblaghy.ir/مشاور-و-روانشناس-کودک-و-نوجوان/]مشاور کودک و نوجوان[/url] | [url=https://www.janblaghy.ir/جدیدترین-درمان-استرس-و-اضطراب/]درمان استرس و اضطراب[/url]| [url=https://www.janblaghy.ir/جدیدترین-درمان-سریع-انواع-وسواس-های-فک/]درمان وسواس[/url] |[url=https://www.janblaghy.ir/جدیدترین-درمان-سریع-افسردگی/]درمان افسردگی[/url] |[url=https://www.janblaghy.ir/نوین-ترین-آموزش-های-فروش-و-تکنیک-های-فرو/] افزایش


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند


چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان


در این انجمن نمی توانید موضوعات جدیدی ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

پرش به:  
ایجاد شده توسط phpBB® Forum Software © phpBB Group
فارسی سازی و پشتیبانی phpBB توسط phpBBpersian.com