انجمن بیماران آی بی اس، سندرم روده تحریک پذیر

بیماری IBS، درمان ای بی اس، نفخ، اسهال، یبوست، بی اختیاری، دردشکم
تاریخ : جمعه فروردین 10, 03 8:06 am

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند

قوانین انجمن

برای مشاهده قوانین انجمن لطفا اینجا کلیک کنید

ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 9 پست ] 
نویسنده پیغام
پستارسال شده: یکشنبه آبان 4, 93 10:47 am 
آفلاین
کاربر تازه وارد

با سلام اول از همه معذرت می خوام اگه پست رو در جای اشتباهی ایجاد کردم
دوستان نوع آی بی اس رو از روی چه علامتی می فهمید (تعداد دفعات دستشویی رفتن یا شل بودن مدفوع)؟
دقیقا تعریف از بی اختیاری چی هست؟(چون به هر حال در صورت نفخ شدید که از علائم اولیه آی بی اس هست بلاخره خروج گاز در محیطی غیر از دستشویی نیز ممکن هست آیا به این معنی است که خود فرد نمی دونه خروج گاز داشته و بعد در صورت شنیدن بو می فهمه چه اتفاقی افتاده؟)
من 6 سال هست درگیر هستم اما هنوز نمی دونم آی بی اسم چه نوعیه
من صبحا به محض باز کردن چشمام احساس نفخ شدید دارم که در صورت نرفتن به دستشویی سر وصدای شدیدی از روده هام شنیده می شه و اگر هم به دستشویی برم ابتدا خروج گاز و پس 2تا5 دقیقه نشستن خروج مدفوع دارم که اون به صورت کامل نیست اغلب مجبورم بعد از خووردن صبحونه دوباره دستشویی برم که در صورت نداشتن مشغله دیگه نیازی به رفتن دوباره به دستشویی ندارم در غیراینصورت شاید نیاز باشه تا 4 بار به دستشویی برم چون هر دفعه احساس دفع کامل ندارم (اما این رو بگم که در هیچ کدوم از دفعات مدفوع آبکی نیست)
بعد از نهار هم که باز دوباره احساس نفخ و نیاز به دستشویی دارم
مشکل دیگه ای هم که هست اینه که گاهی اوقات که خیلی درگیر این بیماری میشم مدفوعم به صورت کف خارج میشه که در این زمان اوج نفخ هست و حتی داخل دستشویی خروج گاز با صدای خیلی بلندی همراه هست
6 سال پیش هم که به دکتر مراجعه کردم همون قرصای معمول رو دادن (دی سیکلومین و فلوکسیتین و ...) و دکتر گفت که اینا همه به استرس مرتبطه و باید ذهنتو درست کنی که از اون جایی که نه قرصا تاثیر داشت و نه به حرفای دکتره اعتقاد داشتم(من معتقدم اول حمله ی این بیماری صورت می گیره و بعد دچار استرس می شم) داروها رو قطع کردم . بعدش یه مدت دنبال قرص ریفاکسیمین گشتم که پیداش نکردم. یکسری داروهای گیاهی اتحان کردم که بی تاثیر بود. در نهایت روزهای پراسترس قرص کلوفک 135 و قطره کارمینت و (مخلوط گلپرو زیره سبز ورازیانه) می خورم که تا الان در روز مصرفشون خوب بودم اما دفعه قبلی که مصرف کردم احساس خوبی نداشتم (یعنی دوباره همون احساس نفخ و اذیت شدنای همیشگی)
حالا می خوام ببینم اولا آی بی اسم چه نوعه؟ و اینکه ارزش داره به خانواده همسرم که در کانادا هستن رو بندازم که قرص ریفاکسیمین برام بیارن (اصلا به نظرتون رو من تاثیرگذار هست)؟
ممنون می شم ازتون در موردم نظر بدین و منو راهنمایی کنید

بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  

پستارسال شده: یکشنبه آبان 4, 93 11:44 am 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

محل اقامت: تهران
سوال:
1- در اين 6 سال مشكل شما به همين صورت بوده است؟ اگر تغيير كرده است به چه صورت ؟
2- گفتيد 4 بار يا بيشتر در طول روز به توالت مي رويد، حدس مي زنم به دليل اينكه ترجيح مي دهيد در توالت خروج گاز داشته باشيد اينكار را مي كنيد. آيا در اين دفعات زياد هر بار خروج مدفوع هم داريد ؟
3- آيا مترونيدازول و بيسموت (باهم) كه تجويز پزشك بوده مصرف كرده ايد ؟ كلا چه آنتي بيوتيك هايي براي اين مشكل مصرف كرده ايد ؟
4- آي بي اس شما (6سال پيش) به دليل خاصي شروع شد ؟

بالا

پستارسال شده: یکشنبه آبان 4, 93 2:20 pm 
آفلاین
کاربر تازه وارد

ممنونم به خاطر پاسخگویی سریعتون
1)تا جایی که یادمه تو دوره لیسانسم سر یکی از کلاسایی که استادمون خیلی بهمون استرس وارد می کرد قرار بود کوییز بدیم (بعدازظهرم بود) که یهو سر وصدای شکمم بلند شد به طور وحشتناکی شوکه شده بودم به رو خودم نیاوردم گفتم شاید اصلا اشتباه می کنم وقتی دیدم دوستم هم داره از خنده منفجر می شه فهمیدم که نه واقعیت داره اونروز وقتی دیدم این مشکل غیرقابل کنترله برگمو خالی دادم و اومدم بیرون.
از اونروز به بعد همش همین مشکل رو داشتم صبحا مشکلم کمتر بود چون قبل از رفتن به کلاسام به خاطر ترس از این اتفاق چند بار دستشویی می رفتم که کاملا تخلیه بشم البته بازم سر کلاسام اذیت بودم اما اتفاق خاصی نمی افتاد البته بگم که توی همین سال سرماخوردگی های مکرر داشتم
در ضمن همیشه حس می کردم یک چیزی شبیه به شاید یک کرم :lol: داخل شکمم راه می ره و قلپ قلپ می کنه اون اوایل هم احساس درد بدی داخل روده ها می کردن انگار که در حال کشیده شدن بودن اما الان بیشترین مشکلم همین احساس عدم تخلیه، نفخ زیاد و سر وصداست
2) بله اکثر مواقع خروج مدفوع دارم اما فقط دفعه اول زیاد هست دفعات بعدی کمتر هست (البته بعضی وقتا هم هست که داخل دستشویی نه خروج گاز و نه خروج مدفوع ندارم که به محض بیرون اومدن دوباره حس بدی دارم) بعداز نهار هم اغلب مدفوع زیادی هست
3) تا اون جایی که یادمه اصلا برام مترونیدازول و بیسموت تجویز نکرد چون همونطور که گفتم گفت مشکلت روانیه هیچ وقت هم آنتی بیوتیک مصرف نکردم چون اوایل حس می کردم مشکلم به خاطر خوردن بیش از حد اموکسی سیلین به خاطرسرماخوردگیها بوده
4) نمی دونم شاید دلیلش همون سرماخوردگی ها یا استرسی بودن خودم یا ... اما دلیل خاصی به نظرم نمیاد

بالا

پستارسال شده: یکشنبه آبان 4, 93 3:11 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

- نوع آي بي اس احتمالا هم اسهال و هم يبوست است: IBS-A. البته اسم زياد مهم نيست.
- احتمالا مصرف زياد آنتي بيوتيك و همچنين استرس باعث شده كه ميكروبيوم روده بهم بريزه و آي بي اس ايجاد بشه.
- علائم رشد بيش از حد باكتري در روده در شما مشخص است.
- مصرف آنتي بيوتيك هايي مثل مترونيدازول( همراه بيسموت) و يا ريفاكسيمين با كم كردن تعداد باكتري ها مي تواند مدتي مشكل شما كاهش دهد، ولي احتمالا بعد از مدتي وضعيت به حال قبل برمي گرده. بااينحال مصرف يك دوره ريفاكسيمين اونهم از نوع كانادايي خوبه و ضرري نداره.
- يك دوره مصرف پروبيوتيك را تست كنيد معلوم نيست كه حتما جواب بدهد ولي امتحان كردن آن بي ضرر است.
- بايد از طريق رژيم غذايي(مثلا FODMAP) به باكتري هاي روده گرسنگي بدين و تعدادشون را كم كنيد.
- داروهاي گياهي ضد باكتري مثل فرآورده هاي زنيان و آويشن و . . . هم مفيد هستند. قرص كربوگل هم مقداري از مشكلات نفخ كم مي كند.

فعلا همين ها به نظرم مي رسه، ولي در انجمن تجربيات و مطالب مفيد زيادي از افراد مختلف هست با حوصله اونها را بخوانيد. بيماري شما درمان مشخصي ندارد ولي با رعايت نكاتي كه در انجمن هست مي تونيد شدت اين مشكل را كم كنيد.

بالا

پستارسال شده: یکشنبه آبان 4, 93 3:42 pm 
آفلاین
کاربر تازه وارد

ممنون
اما من چندتا لاکتول مصرف کردم افتضاح بود سرو صداها به شدت بیشتر شد
راستی چند وقت پیش هم دچار سوزش بیش از حد معده شدم که اونجا هم 14 روز امپرازول مصرف کردم که اونم به نظرم تا همون روزایی که مصرف می کردم تاثیر خوبی داشت

بالا

پستارسال شده: دوشنبه آبان 5, 93 11:40 am 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

- البته برای نتیجه گیری در مورد پروبیوتیک ها چند تا کمه و طبیعیه که اوایل کمی حال آدم خراب تر بشه(خودشون اینجوری میگن)
- رژیم غذایی را امتحان کنید.
- من با این داروهای کاهش دهنده اسید معده مخالفم به خاطر عوارضش هر چند در بعضی افراد این داروها از شدت بیماری به ظاهر کم می کنه.

بالا

پستارسال شده: شنبه آبان 24, 93 6:46 pm 
آفلاین
کاربر حرفه ای

sahari نوشته است:
ممنون
اما من چندتا لاکتول مصرف کردم افتضاح بود سرو صداها به شدت بیشتر شد
راستی چند وقت پیش هم دچار سوزش بیش از حد معده شدم که اونجا هم 14 روز امپرازول مصرف کردم که اونم به نظرم تا همون روزایی که مصرف می کردم تاثیر خوبی داشت

من مشکل معده داشتم ۲ ماه پیش دکتر emprazole ultop داد ۲ هفته خوردم خوب بود.درد دیگه قطع شد

بالا

پستارسال شده: سه شنبه آذر 9, 94 12:09 am 
آفلاین
مدیر گروه
آواتار کاربر

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG
من با دیدن این عکس ، تازه معنی آی بی اس نوع اسهال را متوجه شدم. دست کمی از نشت گاز ندارد.
تصویر

منبع: http://www.scottishhypnotherapy.co.uk/ibs.php

معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.

بالا

پستارسال شده: سه شنبه آذر 10, 94 10:26 am 
آفلاین
کاربر فعال

آقای آشنا این عکس کاملا درسته من تا قبل اینکه رو اعصاب روانم کار کنم و فکرو خیال زیاد میکردم روزی بالغ بر 20 دفعه توالت تشریف میبردم ولی الان خیلی کمتر شده در حد یک دفعه صبح بعضی روزها هم دو روز میگذره پس نتیجه میگیرم تاثیر آرامش را بر روی آی بی اس نوع اسهال چقدر میباشد

بالا

نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 9 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوعات جدیدی ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید