مشاوره با دکتر روانشناس، برای رهایی از آی بی اس

مدیران انجمن: آرش, آشنا

Re: مشاوره با دکتر روانشناس، برای رهایی از آی بی اس

پستتوسط fateme123 » شنبه دی 27, 93 3:00 pm

سلام به همه دوستان
اول از همه خیلی ممنون از مطالب آشنای عزیز که مو به مو جلساتشون رو با حوصله اینجا گذاشتن برا من که خیلی مفید بودن و همچنین آرش عزیز و تک تک دوستان که تجربیاتشون رو میگن.هر چند بعضی اخلاقا مثل خجالتی بودن یا ترس در جمع یا روابط اجتماعی در من نیست یا کمتره به غیر از دوران دبیرستان که بعدا در دوران دانشجویی کاملا رفع شد(بهتره بگم بیش از حده :) ) ولی نشخوار فکری واقعا عذاب آوره.
با خوندن این مطالب یه نکته ای به ذهنم رسید اینکه چرا اکثر آدما این مشکل رو دارن که تا حدودی برمیگرده به عوامل محیطی حالا چه مدرسه یا اجتماع در دوران کودکی یا خانواده که حداقل مدرسه که جای تعلیم هستش باید به نحوی به بچه ها آموزش داده بشن تا در بزرگسالی مشکلات این چنینی کمتر پیش بیاد که خوشبختانه فکر کنم بچه های الان کمتر این مشکلات رو داشته باشن.
بنده به خاطر رشته تحصیلیم مجبور بودم ،یعنی باید با افراد مختلف در ارتباط میبودم و در حال حاضر هم هستم چه افراد ایرانی و چه خارجی شایدم یکی از دلایل بهبودم در روابط با افراد این باشه(البته این نظر خودمه، شاید اینطور نباشه :) ) باید قبول کنیم که در فرهنگمون(چیزی که بهمون یاد دادن) کمبود داریم البته بطور کلی عرض میکنم مثلا اینکه مشکلاتمونو مطرح کنیم از نظر فلانی بد باشه یا عیبه همچین حرفیو بزنیم با اینکه بقیه هم مثل ما انسان هستن و کسی که در مقابل حرف ما عکس العمل نامطلوبی از خودش نشون بده مشکل از اونه نه از ما. ببخشید که رک میگم ....یاد نگرفتیم که راحت زندگی کنیم البته راحت زندگی کردن با بی ادبی کردن قیاس نشه
امیدوار عزیز شما مشکلت رو بگو که البته مشکل خاصی نداریم همه که مثل هم نمیشن (همه پنج انگشت آدمی زاد همشون یه اندازه نیست که) که به مرور زمان برطرف میشه مطمئنم ایشون هم ناگفته هایی دارن که باید اول کار به شریک زندگیشون بگن.
یه چیز دیگه داشتم فراموش میکردم اینکه...هر وقت اون نشخواره اومد سراغتون حتما سرتونو با چیزی مشغول کنین مثلا اگه جایی ثابت نشستین جاتونو عوض کنین یا به یه آهنگ گوش بدین یا برین بیرون از منزل خلاصه موقعیتتونو تغییر بدین برا من تا حدودی موثره اصلا اگه بتونین از صبح تا شب به کاری که بهش علاقه دارین سرتون گرم باشه دیگه ذهنتون فرصت نشخوار پیدا نمیکنه :)

بازم ممنون و سپاسگزار
fateme123
کاربر تازه وارد

مسئولیت پذیری و روان درمانی

پستتوسط آشنا » سه شنبه فروردین 25, 94 2:17 pm

درمانگر باید مدام در این چهارچوب کار کند که گرفتاری های بیمار آفریده خود اوست. این بخت و اقبال و سرنوشت بد یا ژن های بد و یا شغل و کار نیست که باعث می شود فرد گوشه گیر و تنها و مورد سوء استفاده یا بی خوابی باشد.

تا زمانی که فرد متوجه نشود و قبول نکند خود پدیده آورنده ملال خویش است, انگیزه ای برای تغییر وجود نخواهد داشت.

اگر فرد همچنان بر این باور باشد که گرفتاری هایش حاصل بخت بد یا شغل و کارش یا بصورت خلاصه چیزی بیرون از اوست, چرا باید برای تغییر خود انرژی بگذارد؟در مواجه با چنین نظام اعتقادی, تدبیر لازم, درمانی نیست بلکه عمل گرایانه است یعنی باید محیط فرد را تغییر داد.

وقتی بیمار میگه این عمل نامناسبم مثل عصبانیت ناخودآگاه بود {برای مسئولیت گریزی} , باید به او گفت این ناخوداگاه که مال عموی من نیست این ناخودآگاه هم مال خودته , پس مسئولش توئی.

وقتی بیماری می گوید فلانی ناراحتم کرد, باید گفت: که بگو من اجازه دادم فلانی ناراحتم کند.

وقتی بیمار می گوید نمی توانم , باید گفت که بگو نمی خواهم.

آمادگی برای پذیرش مسئولیت در بیماران مختلف متفاوت است و برخی سریع تر مسئولیت خویش را درک کرده و می پذیرند, برخی در مراحل درمان متوقف می شوند و برخی دیگر ممکن است در برخی زمینه ها مسئولیت پذیر باشند و در برخی زمینه های دیگر مسئولیت پذیر نباشند.

اینها تمهیداتی برای بیدار کردن و تقویت احساس مسئولیت در بیمار است. تا زمانی که فرد به نمی توانم معتقد است, نقش فعالی را که در کمک به موقعیت خود دارد, را درک نکرده است.

اصل کلی روشن است: هرگاه بیمار از وضعیتش نالید, درمانگر نقش بیمار را در بوجود آوردن این وضعیت مورد بررسی قرار می دهد.

منبع:
http://omidsabze.blogfa.com/tag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1

آشنا: به نظر من نقش من در بوجود آمدن آی بی اس 100% است. ایمان دارم که نقش من نیز در رهایی از آن 100% است فقط تلاش می خواهد همین.
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

برای انواع مختلف مشکلات روانی به کدام متخصص روان مراجعه کنیم

پستتوسط آشنا » سه شنبه فروردین 25, 94 5:23 pm

به چه کسی باید مراجعه کنیم ؟ روان کاو ، روان پزشک، روان درمانگر ، کدام یک بهتر است ؟ کدام یک بهتر می توانند شما را در مشکلتان یاری دهند ؟

چه زمانی به یک روان کاو باید مراجعه کنیم ؟ چه زمانی باید اولین مراجعه را داشته باشیم ؟
در ابتدا باید بگوییم زمانی که برای مشاوره مراجعه می کنید باید مشاوره خود را از تمام حقایق زندگی تان آگاه کنید . هرگز به او دروغ نگویید یا از گفتن موضوعی خجالت نکشید . مشاور شما محرم راز شماست .

* روان شناس :
افراد مشاوری که به روان شناس مشهور هستند یک سری اطلاعات و توصیه های دانشگاهی را دنبال می کنند . آنها طبق قوانین روان شناسی که بر آن تسلط دارند به بیماران خود مشاوره می دهند و به روح انسان های نزدیک می شوند . عقده های کودکی ، بزرگسالی ، بهبود روابط زناشویی ، روابط بزرگسالان ، بیماری های عصبی و .... را درمان می کنند .

* روان پزشک :
این افراد دارای گواهی رسمی از نظام پزشکی هستند و می توانند داروهای خاصی را همراه با مشاوره های روان شناسی به بیماران ارائه دهند .

* روان کاو :
این افراد رفتار بیماران خود را آنالیز می کنند و با استفاده از تئوری های روان شناسی ، بیماران خود را درمان می کنند .

* روان درمانگر :
این افراد توصیه های خاصی را دنبال می کنند و تئوری های مخصوص خود را دارند . این افراد نه تنها در کلینیک های مشاوره حضور دارند بلکه می توانند در مدارس ، و یا سایر محیط های نیز حضور داشته باشند و به بیماران خود مشاوره بدهند .

برای ویزیت توسط مشاورانی که در بالا توضیح داده شد شما باید در وحله ی اول : بیماری یا مشکلی که به آن دلیل قصد مراجعه به مشاوره را دارید بشناسید و تحقیق کنید که آیا موضوعی که مد نظر شما می باشد در تخصص کدامیک از مشاوران است برای مثال آیا برای درمان مشکل خود به دارو نیاز دارید یا خیر ؟

بسیاری از افراد فکر می کنند حتما باید مشکل یا بیماری روحی خاصی داشته باشند تا به یک مشاوره مراجعه کنند .

شما می توانید برای موضوعاتی که حتی به نظرتان مهم نیست نیز به مشاوره مراجعه کنید . موضوعاتی مانند : تقویت اعتماد به نفس چه در کودکان و چه در بزرگسالان ، بیش فعالی بیش از حد کودکان، مشاوره پیش از ازدواج ، مشاوره جهت رفتار صحیح در روابط زناشویی، نا امیدی یا شکست در رابطه های نامزدی یا ازدواج، مشکلات تحصیلی ، احساساتی مانند خجالتی بودن بیش از حد و ... یک مشاور می تواند تمام مشکلات شما را حل کند .

هدف از مراجعه به یک مشاوره چیست ؟
*هدف از مراجعه به یک مشاور ، بیان کردن احساسات خود ، درد و دل کردن با شخصی که امین است و می تواند شما را در حل مشکلتان یاری دهد .

* خارج شدن از حالی که در حال حاضر بر شما حاکم شده است ، از یاس و نا امیدی ، تعریف کردن موضوعی که ذهن شما را مخدوش کرده است ، برای شخصی که امین باشد و از همه مهمتر بتواند با آگاهی که دارد توصیه های اساسی را به شما انتقال دهد .

مشاوران حتی می توانند شما را در مسائل جنسی تان نیز یاری دهند ، تعجب کردید ؟ بله ! بسیاری از مشاوران به بیماران خود توصیه های جنسی و مشاوره ی جنسی نیز ارائه می دهند .

برای مثال افرادی که مشکلات جنسی دارند هر کسی را محرم خود نمی دانند که با او مشاوره کنند و یا آن شخص دارای اطلاعات کاملی نمی باشد و یا راه حل هایی که معرفی می کند صحیح نیست ولی با مشاوره تان راحت تر هستید برای مطرح کردن پرسش هایتان و مطمئن هستید که توصیه های او صحیح است

منبع:
http://www.mbabakhani.blogfa.com/post-608.aspx
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

قبلی

بازگشت به • روش های درمان - درمان بی اختیاری

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان