بیاید علت و زمان بروز IBS را ریشه یابی کنیم

مدیران انجمن: آرش, آشنا

Re: بیاید علت و زمان بروز IBS را ریشه یابی کنیم

پستتوسط MONA SADAT » جمعه اردیبهشت 12, 93 11:22 am

من قبل از اینکه آی بی اس بگیرم یک ماه تمام افسردگی داشتم چون همش به این فکر می کردم که اگه دانشگاه قبول نشم چی میشه (آی بی اس من ازنوع یبوست +بی اختیاری ) اولین باری هم که دچاربی اختیاری شدم بعد از خراب کردن امتحان زیستم سرکلاس درس بود البته اون زمان خلط پشت گلو هم داشتم
آخرین بار توسط MONA SADAT در شنبه خرداد 3, 93 2:09 pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.
MONA SADAT
کاربر فعال

محل اقامت: دانشجوی پرستاری

روده تحريك پذير و ژنتيك

پستتوسط آرش » پنج شنبه خرداد 1, 93 8:37 pm

پزشکان انگلیسی به منشاء ژنتیکی دردهای مزمن ناشی از چهار بیماری پی‌برده‌اند که همین یافته موروثی بودن این بیماری‌ها را تایید می‌کند.

ایسنا: این چهار بیماری شامل سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، درد اسکلتی - عضلانی، درد لگن و بیماری چشم خشک هستند. مطالعه انجام شده روی بیش از 8000 دوقلو حاکی از آن بود که این بیماری‌ها در دوقلوهای همسانی که DNA مشابه دارند، شایع هستند.
به گفته متخصصان انگلیسی در حالی که فاکتورهای زیست‌محیطی نیز می‌توانند نقشی در ابتلا به این چهار بیماری داشته باشند اما ژن‌ها نیز می‌توانند در دو سوم احتمال ابتلای فرد به این امراض سهیم باشند. درد مزمن در اصطلاح پزشکی به دردی اطلاق می‌شود که برای چند ماه ادامه پیدا می‌کند و یک مشکل پزشکی شایع است و همچنین عوامل مختلفی موجب بروز آن می‌شوند که به همین دلیل تشخیص و درمان آن‌ دشوار است.
در حالی که این مشکل می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌ها و اختلالات پزشکی باشد اما تصور می‌شود که وجود مشکل در سیستم‌ عصبی علت اصلی بروز درد مزمن است. این ناحیه از سیستم عصبی در واقع سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستد. همچنین پزشکان بر این باورند که برخی افراد در برابر درد مزمن، زمینه ژنتیکی دارند زیرا در بسیاری از مبتلایان علائم مشابهی دیده می‌شود.
دکتر «فرانسز ویلیامز»، متخصص ارشد این مطالعه گفت: این بررسی برای اولین بار نقش عوامل ژنتیکی و محیطی را در تشریح ارتباط بین انواع مختلف سندرم‌های درد مزمن مورد را ارزیابی کرده است. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد درد مزمن می‌تواند بین اعضای خانواده به ارث برسد هر چند لازم است بررسی‌های بیشتر برای شناسایی روش‌های درمانی انجام شود.
آخرین بار توسط آرش در دوشنبه خرداد 5, 93 8:20 am ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد

محل اقامت: تهران

پستتوسط دریا » یکشنبه خرداد 4, 93 12:18 pm

سایه روشن نوشته است:من یه بار حجامت کردم روی من هیچ تاثیری نداشت فقط بدنم بعدش خیلی درد میکرد و بی حال شده بودم و روی اعصاب و گوارشم هیچ تاثیری نداشت

لام من فکر میکنم علت ضعف شما پس از حجامت میتونه چند چیز باشه اول اینکه ممکنه طبعتون بلغمی باشه که سرد وتره وباید قبل از حجامت منضج بلغم استفاده کنین ورژیم غذایی رعایت کنین یا اینکه توصیه های قبل وبعد از حجامت رو رعایت نکردین س
دریا
کاربر تازه وارد

پستتوسط mostafapnahk » دوشنبه خرداد 4, 93 12:37 am

به نظر من ریشه این بیماری عصبی نیست! استرس عامل تشدید این بیماریه و ریشه و منشا این بیماری باید وجود یک سری باکتریهای مضر در روده باشه...مگرنه اینکه با خوردن ریفاکسیمین بیمار خوب میشه :!:
آواتار کاربر
mostafapnahk
کاربر نیمه فعال

آخرین فکر من در مورد علت آی بی اس

پستتوسط آشنا » شنبه شهریور 8, 93 10:01 pm

آلان نظر دوستان عزیزم را در مورد علت بیماری می خواندم گفتنم ، با اجازه دوستان ، نظر نهائی خودم را هم بنویسم.

آی بی اس یک بیماری روان تنی است. یعنی سطح پایین سلامتی روانی منشاء این بیماری است. سطح پایین سلامتی روانی باعث می شود که سیستم گورارش انسان که اتفاقا حساسترین سیستم بدن به سطح پایین سلامتی روانی است، واکنش نشان دهد و به قول دکترها، روده های انسان تشنج می کند و نمی تواند کارهای عادی خود را در روده ها مخصوصا روده بزرگ به خوبی انجام دهد که شامل حرکت دادن محتویات روده به سمت انتهای روده بزرگ است. در نوع اسهال، حرکات روده ها مخصوصا روده بزرگ ، بقدری سریع می شود که مواد فرصت کافی برای جذب توسط روده را نداشته و مدفوع بصورت آبکی و هضم نشده می باشد و فرد لاغر می شود و در نوع یبوست یا نشت گاز، مواد زیاد در روده بزرگ مانده و آب شان زیاد گرفته می شود و تخمیر بیشتر توسط باکترها صورت می گیرد و گاز تولید می شود و طبیعتا اگر مدفوع در انتهای روده بزرگ گیر افتاده و هضم نشود تخمیر شده و گاز تولید می شود.

با به هم خوردن نظم حرکات روده ، ممکن است در ترکیب فلور میکروبی روده ها و از آن مهمتر در عادت های حرکتی روده بزرگ تغییراتی ایجاد شود ولی با بهبود تشنج روده ای، این تغییرات در یک بازه زمانی مثلا 6 ماه قابل برطرف شدن است.

استفاده از روشهایی مانند

- رژیم غذایی
- آنتی بیوتیک برای از بین بردن میکروبهای روده بزرگ و مثلا تغییر فلور میکروبی روده.
- غذاها یا داروهای پروبیوتیک برای اصلاح فلور میکروبی روده

طبیعتا تا زمان استفاده از این روشها مفید خواهد بود چون ریشه بیمارها پا برجاست و اینها فقط معلول را نشانه رفته اند نه علت را.

استفاده از قرصهای اعصابی و آرامش بخش بسیار کارامد خواهند بود چون این روش ،منشاء و علت بیماری آی بی آس را هدف قرار می دهد و فقط مشکل این روش آن است که تا زمان مصرف اثر دارند و عوارض نا خواسته جسمانی مانند بی حالی و کاهش انگیزه کاری و مخصوصا کاهش میل جنسی را به دنبال خواهند داشت.

ورزش هم از این لحاظ مفید می باشد که ورزش سطح سلامت روانی انسان را بالاتر می برد.

راه حل نهایی راه حلی است که کار داروی اعصاب را انجام دهد و آن تغییر فکر و نگرش نسبت به زندگی و افزایش سطح سلامتی روانی است و البته روش زمان بری است که به تمرین زیاد احتیاج دارد و به نظر من زیر نظر مشاور انجام بگیرد چون کاریست تخصصی. تخصصی تر از رژیم گرفتن که بخاطرش به مشاور تغذیه مراجعه می کنیم.

خوبی این روش آن است که علاوه بر بهبود فرد ، سایر جنبه های زندگی فرد نیز متاثر شده و موفقیت و آرامش به زندگی فرد بر می گردد.

برای رسیدن به سطح سلامتی روانی قابل قبول و امکان ایجاد فرصت های بیشتر برای تمرین درسهای افزایش سلامتی روانی، من حتی در اهداف زندگی خود تغییراتی کلی داده ام، شغلم را عوض کرده ام و تصمیم گرفته ام شغلی انتخاب کنم که من را در رسیدن به معیارهای سلامتی روانی بالاتر، کمکم کند.

شاداب باشید.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

پستتوسط sanaaaz1 » یکشنبه دی 28, 93 7:07 pm

بچه‏ ‏ها‏ ‏علایمم‏ ‏شبیه‏ ‏بیماریه‏ ‏خاص‏ ‏شده‏ ‏ی‏ ‏ازمایش‏ ‏دادم‏ ‏چندتا‏ ‏از‏ ‏بیماریا‏ ‏رد‏ ‏شد‏ ‏احتمال‏ ‏سرطان‏ ‏دارم.ی‏ ‏خانومی‏ ‏نوشته‏ ‏بود‏ ‏ای‏ ‏بی‏ ‏اس‏ ‏داش‏ ‏بعد‏ ‏دید‏ ‏خوب‏ ‏شد.یهو‏ ‏فهمید‏ ‏سرطان‏ ‏داره‏ ‏مال‏ ‏منم‏ ‏احتمالش‏ ‏زیاده‏ ‏واسم‏ ‏دعا‏ ‏کنید.
نه صبر ایوبی هست !!و نه بویی از پیراهن یوسف‏ ‏عزیزم …خودت را به کوری بزن‏ ‏اینجا گرگ ها همه چیز را خورده اند
sanaaaz1
کاربر حرفه ای

محل اقامت: tehran/ال‏ ‏جی

پستتوسط آشنا » یکشنبه دی 28, 93 9:19 pm

نترسید. آرام باشید. این از عادت های ما آدمهاست که بدترین حالتها را همیشه در نظر می گیریم. بقول دکتر روانشناس عادت داریم فاجعه سازی می کنیم. با افکار منفی خود را زجر ندهید. مطمئن باشید هیچ چیزتون نیست.

خود من به کولونوسکوپی رفته بودم دکتر نمونه گرفت و من تا جواب توپولوژی را چند روز بعد بگیرم داشتم برای سرطان برنامه ریزی می کردم. :D
یک بار هم بخاطر سر درد ناشی از سینوزیت دکتر برایم ام سی تی اسکن از سر نوشت برخی از افراد مراجعه کننده تومور مغزی داشتند و من تا جواب مشخص شود با خود فکر می کردم که بروم و برای اهدا عضو ثبت نام کنم. :D
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

پستتوسط sanaaaz1 » یکشنبه دی 28, 93 10:37 pm

اقای‏ ‏اشنا‏ ‏علایمم‏ ‏جدیه‏ ‏مثل‏ ‏تورم‏ ‏لنف‏ ‏اونم‏ ‏زیربغل‏ ‏دردهای‏ ‏شدید‏ ‏حمله‏ ‏ای‏ ‏مخصوصا‏ ‏شب.ایشالله‏ ‏هرچی‏ ‏باشه‏ ‏با‏ ‏ای‏ ‏بی‏ ‏اسم‏ ‏ازبین‏ ‏برن‏ ‏باهمو‏ ‏این‏ ‏دلیلش‏ ‏بوده‏ ‏باشه.
نه صبر ایوبی هست !!و نه بویی از پیراهن یوسف‏ ‏عزیزم …خودت را به کوری بزن‏ ‏اینجا گرگ ها همه چیز را خورده اند
sanaaaz1
کاربر حرفه ای

پستتوسط آرش » یکشنبه دی 28, 93 10:53 pm

يادش به خير من هم چند سال پيش مدام به سرطان روده فكر مي كردم. اوايل آي بي هم فكر مي كردم ايدز گرفتم و همش به آبروريزي اش فكر مي كردم.
يه مدت طولاني هم نمي دونم چرا فكر مي كردم سنگ كيسه صفرا دارم، وقتي سونوگرافي دادم خيلي استرس داشتم.

الان ديگه از سرطان يا هر بيماري جدي ديگه اي ترس ندارم چون خيلي از آي بي اس خسته شدم و بالاتر از سياهي هم رنگي نيست! :|
اگر هم روزي مشخص بشه سرطان دارم دنبال درمان هاي مسخره اي كه اين روزها انجام ميدن نميرم، هر چي مي خواد بشه.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد

محل اقامت: تهران

پستتوسط sanaaaz1 » یکشنبه دی 28, 93 11:12 pm

اقا‏ ‏ارش‏ ‏شما‏ ‏ک‏ ‏ال‏ ‏جی‏ ‏نیستی‏ ‏چرا‏ ‏اینقد‏ ‏داغونی‏ .ریفاکسمین‏ ‏درمانته‏ .
sanaaaz1
کاربر حرفه ای

قبلیبعدی

بازگشت به • تجربیات - درمان بی اختیاری

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان