انجمن بیماران آی بی اس، سندرم روده تحریک پذیر

بیماری IBS، درمان ای بی اس، نفخ، اسهال، یبوست، بی اختیاری، دردشکم
تاریخ : پنج شنبه خرداد 8, 99 11:20 am

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند


قوانین انجمن


برای مشاهده قوانین انجمن لطفا اینجا کلیک کنیدارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
نویسنده پیغام
پستارسال شده: جمعه مرداد 3, 93 7:44 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
ورود به بیمارستان با یک بیماری ساده، خروج با یک بیماری حاد:
عفونت بیمارستانی، به جان بیماران افتاده. درست از همان زمانی که عفونت چشمی در بیمارستان نیمه شعبان تعدادی را تا مرز کوری برد، نگرانی از این موضوع دو چندان شده، هر چند قبل از آن هم آمارهای ١٠، ١٥‌درصدی از ابتلای بیماران به عفونت‌های بیمارستانی اعلام شده بود؛ آماری که گفته می‌شود بسیار بیشتر از اینهاست.

حالا خیلی از بیماران هستند که بدون هرگونه عفونت و با یک آسیب مشخص وارد بیمارستان می‌شوند و هنگام ترخیص رنج چند درد دیگر را هم باید تحمل کنند. عفونت‌های بیمارستانی کم نیست، حتی مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی، تأکید می‌کند که عفونت‌های بیمارستانی ٢ تا ٣‌درصد از مرگ و میرهای بیمارستانی‌ را به خود اختصاص می‌دهند. بالا بودن این نوع عفونت‌ها به جایی رسیده که حالا نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم از وضع پیش‌آمده انتقاد می‌کند. او به خانه ملت می‌گوید میزان این عفونت‌ها آن‌قدر در کشور بالاست که حتی متوسط جهانی را رد کرده و به مرحله خطر رسیده است. عبدالرحمان رستمیان بر این نظر است که بیماری‌های ناشی از عفونت‌های بیمارستانی هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کند درحالی‌که به راحتی می‌توان آنها را کنترل کرد. به گفته او، حضور همراهان بیمار در بخش‌های مراکز درمانی بر معضل عفونت‌ها افزوده است. او تأکید می‌کند که در حوزه شناسایی علت ابتلا به بیماری‌های عفونی در کشور، نظام ثبت وجود ندارد، چراکه هر بیمارستان کمیته کنترل عفونت دارد که باید این کمیته‌ها فعال شوند. اما خطاهای پزشکی و عفونت‌های بیمارستانی گزارش نمی‌شوند. چرا که در صورت گزارش علت و چرایی خطاها، می‌توان آنها را کاهش داد و کنترل کرد.
این موضوع را محمدآقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت هم تأیید می‌کند. او به فارس می‌گوید: «متاسفانه در کشور ما هنوز نظام ثبت عفونت‌های بیمارستانی نداریم و به همین علت برآورد دقیقی از این مسأله نداریم اما می‌دانیم که عامل اصلی انتقال عفونت بیمارستانی دست پزشکان و پرستاران است که باید از هر بیمار به بیمار بعدی ضدعفونی شود.» به گفته او، این عفونت‌ها، یکی از عوامل مهم مرگ بیماران در بیمارستان‌هاست که به وسیله انتقال میکروارگانیسم‌های مقاوم به درمان از یک بیمار به بیمار دیگر به‌خصوص از طریق دستگاه تنفسی صورت می‌گیرد.
بخش‌های ویژه بیمارستان؛ منبع عفونت
آلودگی محیط بیمارستان‌ها، وجود انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها، جابه‌جایی آن از بخش‌های آلوده به سایر بخش‌ها، رعایت نکردن مسائل بهداشتی از سوی پزشکان، پرستاران و گروه خدمات بیمارستان، همه در ایجاد و تشدید عفونت‌های بیمارستانی نقش دارند. گفته می‌شود نیروی انسانی مهم‌ترین عامل در انتقال این عفونت‌هاست. پزشکان به نکات بهداشتی توجهی نمی‌کنند، پرستاران به‌دلیل ازدحام بیماران، توجهی به انتقال عفونت‌ها ندارند، گروه خدمات هم با دستمال‌ها و تی‌هایی که از بخش‌های آلوده به بخش‌هاي غیرآلوده می‌کشند، عفونت‌ها را جا‌به‌جا می‌کنند. حالا دیگر کمتر کسی است که وارد بیمارستان شود و بدون عفونت خارج شود. عفونت‌هایی که بیش از همه در بیمارستان‌های دولتی خودنمایی می‌کنند.
گفته می‌شود مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده، آن‌قدر که بیمار در برابر معمولی‌ترین باکتری و میکروب‌هایی که در بیمارستان فراوان هستند، مقاومتش را از دست داده و درگیر عفونت‌های بیمارستانی می‌شود. این همان موضوعی است که حسین معصومی‌اصل، رئیس اداره عفونت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت هم به آن اشاره می‌کند. به گفته او مصرف بالای آنتی‌بیوتیک در کشور باعث شده این عفونت‌ها مقاوم شوند و امکان مرگ‌ومیر بالا را ایجاد کنند که بهترین راه کنترل، پیشگیری است.
عفونت‌های بیمارستانی به محض ورود به بیمارستان، وارد بدن بیمار شده و ٧٢ ساعت بعد اولین علامتش را که تب است، نشان می‌دهد. شدت و ضعف عفونت هم به سن و نوع بیماری افراد ارتباط دارد، شاید کسی حتی متوجه عفونت هم نشود و یکی دیگر به خاطر همان عفونت جان خود را از دست دهد. بخش‌های ویژه بیمارستان، ‌آی سی یو و سی سی یو، بیشترین میزان عفونت را دارند، همان بخش‌هایی که بیماران جراحی قلب و مغز، ریه و... بستری می‌شوند و به شدت هم مستعد میزبانی این عفونت‌ها هستند. به گفته رئیس اداره عفونت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت، اگر بیماری بیش از ١٠ روز در بخش مراقبت‌های ویژه و ICU بستری بماند بروز عفونت در آن اجتناب‌ناپذیر است. همچنین طی انجام عمل جراحی اگر فرد دچار عارضه یا عفونت زخم ‌شود بروز عفونت بیمارستانی در چنین افرادی بروز می‌کند.
اتاق عمل هم پر از باکتری است. باکتری‌هایی که گاهی حتی با استریل هم از میان نمی‌روند، :!: هرچند که این روزها بیشتر اتاق عمل‌ها از وسایل یک بار مصرف استفاده می‌کنند، اما باز هم مستعد ابتلای بیمار هستند.
تشدید عفونت به‌دلیل کمبود کادر پرستاری
با این همه محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار، مهم‌ترین عامل انتشار و ایجاد این عفونت‌ها را کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌ها می‌داند. او به «شهروند» می‌گوید: «به‌دلیل کمبود کادر پرستاری در بخش دولتی، گاهی اتفاق می‌افتد که در بخش‌هایی با ١٠ تخت، از ساعت ١١ شب تا ٥ صبح، تعداد پرستاران نصف می‌شود، بدین ترتیب هر پرستار باید از ٤ بیمار مراقبت کند، همین وضع در بخش ‌آی سی یو و سی سی یو که تمام بیماران نیاز به مراقبت ویژه دارند مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «بیماران ریوی، باید ترشحاتشان ساکشن شود، پرستار این کار را انجام می‌دهد اما به‌دلیل بالا بودن تعداد بیماران، بدون این‌که مسائل بهداشتی را رعایت کند، با همان دستکش، کار را انجام می‌دهد که این خود باعث می‌شود تا اگر بیماری عفونت داشت، عفونتش به بیمار دیگر منتقل شود.» به گفته شریفی‌مقدم، عفونت تنفسی عامل عفونت بیمارستانی به شمار می‌رود، به همین خاطر این مسأله در میان بیماران بسیار شایع است. دبیرکل خانه پرستار ادامه می‌دهد: «عفونت‌های وریدی هم از دیگر عفونت‌های شایع است، برای نمونه آنژیوکت بیماران باید حداکثر ٤٨ ساعت بعد تغییر کند، اما گاهی پیش می‌آید که به‌دلیل کمبود پرستار یک هفته بعد تغییر کند، این موضوع برای سوند ادراری هم اتفاق می‌افتد. ازدحام بیماران، کمبود پرستار و نبود وقت کافی، باعث شده تا بیماران قربانی عفونت بیمارستانی شوند.»
او یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدید عفونت بیمارستانی را ضعف مدیریت در بیمارستان‌های دولتي می‌داند. دبیرکل خانه پرستار به کمیته کنترل عفونت در بیمارستان‌ها اشاره می‌کند. «عضو فعال این کمیته‌ها، پزشک‌ها هستند، اما محوریت آن با پرستاران است، این کمیته موظف است تا سیاست عفونت‌های بیمارستانی را بررسی کند و آن را با موازین و استانداردهای جهانی مطابقت دهد، همچنین باید اطلاعات مربوط به عفونت‌ها را به روز کرده و حسن انجام این استانداردها را رصد کند. نوع عفونت و این‌که در کدام بخش‌ها شایع‌تر است هم از دیگر وظایف این کمیته به شمار می‌رود. اما متاسفانه این موضوع خیلی در بیمارستان‌ها پیگیری نمی‌شود. بیماران هم به خاطر نداشتن اطلاعات کافی موضوع را پیگیری نمی‌کنند و بدین ترتیب ماجرای عفونت، مسکوت می‌ماند.»
عفونت‌های بیمارستانی بیشتر شده
با همه اینها دبیرکل خانه پرستار تأکید می‌کند که عفونت‌های بیمارستانی حالا بیش از گذشته در بیماستان‌ها و مراکز درمانی وجود دارد و بیش از گذشته هم برای بیماران مشکل ایجاد کرده. در همین ارتباط، خبرگزاری فارس با تعدادی از بیمارانی که درگیر عفونت‌های بیمارستانی شده‌اند، گفت‌وگو کرده است. یکی از آنها زنی ٤٥ساله است که به خاطر بی‌توجهی پزشکان به عفونت بیمارستانی مبتلا شده. او می‌گوید: «بر اثر حادثه‌ای در باشگاه ورزشی پایم آسیب دید و در کمترین زمان خود را به نزدیک‌ترین درمانگاه رساندم و پزشک معالج در قسمتی که جراحت دیده بود ٨ بخیه زد.» او ادامه می‌دهد: «پس از گذشت چند روز قرار بود دو هفته بعد برای ترمیم بخیه و کشیدن آن به بیمارستان مراجعه کنم. پس از مراجعه اعلام کردند که هنوز زود است؛ اما پس از گذشت زمان کمی، اطراف زخم شروع به تورم کرد و سرخ رنگ شد و به شکلی عفونی شد که حریم زخم به شدت دردناک شده بود و با خارش شدید همراه بود. بعد از مدتی اطراف زخم سیاه رنگ شد و به‌حدی دچار درد شده بودم که نمی‌توانستم راه بروم.»
بیمار دیگر هم تأکید می‌کند که بی‌توجهی پزشک، او را تا آستانه مرگ برده است. او می‌گوید: «من با تشخیص سنگ صفرا تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفتم اما پس از عمل جراحی دچار تب و لرز بسیار شدید شدم، مجدد به پزشکم مراجعه کردم که او تشخیص انسداد مجاری صفرا داد و من برای بار دوم تحت عمل جراحی قرار گرفتم اما یک بار دیگر تشخیص داده شد که ریه من آب آورده است و باید مجدد تحت عمل جراحی قرار بگیرم، با این وجود و با خارج کردن حدود ٦٠٠ سی‌سی آب از ریه نه‌تنها مشکل من حل نشد بلکه با انجام سونوگرافی مشخص شد طحال دچار آبسه چرکی شده است درحالی‌که پزشک معالجم در سونوگرافی‌های ابتدایی این موضوع را تشخیص نداده بود.» این بیمار ادامه می‌دهد: «به گفته مدیران بیمارستان دستور جراحی مجدد داده می‌شود تا شخصا متوجه عملکرد پزشک معالج در ناحیه شکم شود و با توجه به نتیجه کشت آبسه، دلیل آن عفونت بیمارستانی پس از جراحی تشخیص داده می‌شود که می‌تواند ناشی از خطای تیم درمانی یا قصور در استریلیزه شدن تجهیزات مصرفی بیمارستان باشد.»


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: دوشنبه مرداد 6, 93 6:20 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
دانشمندان معتقدند با به هم کوبیدن پشت دست‌ها به جای دست دادن در هنگام سلام و احوالپرسی نه فقط از انتشار ویروس‌ها و باکتری‌های خطرناک تا 90 درصد کاسته می‌شود، بلکه از گسترش عفونت‌هایی مانند MRSA (استافیلوکوک اورئوس مقاوم در مقابل متیسیلین) نیز جلوگیری می‌شود.
دیلی تلگراف روز دوشنبه گزارش داد که دانشمندان در دانشگاه اَبِریستویث (شهری ساحلی در ویلز) بریتانیا انواع روش‌های سلام گفتن را از لحاظ شیوع باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری‌زا مورد آزمایش قرار داده‌اند و نتیجه گرفته‌اند که بیشترین میزان انتشار ویروس از طریق دست دادن به شیوه معمول منتقل می‌شود؛ در روش به هم کوبیدن کف دست‌ها (مشهور به High Five) این میزان به نصف می‌رسد و در روش مشت به هم کوبیدن تا 90 درصد از شیوع بیماری ویروسی کاسته می‌شود.
این دانشمندان همچنین گفته‌اند که بیشترین میزان انتقال باکتری هنگام دست دادن محکم صورت می‌گیرد.
روش به هم کوبیدن مشت‌ها بیشتر در میان خوانندگان رپ و موج‌سوارها مرسوم است و اخیراً چهره‌هایی مانند باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و حتی دالایی لاما، رهبر مذهبی بوداییان تبت نیز این روش سلام گفتن را در مقابل رسانه‌ها به‌کار برده‌اند.
دکتر دِیو ویتوورث، استاد دانشگاه اَبِریستویث در مورد آزمایش‌های مربوط به شیوه دست دادن گفته است:‌ "مردم به‌ندرت در مورد آثار بهداشتی دست دادن فکر می‌کنند. اما اگر رسم مشت بر هم زدن در جامعه ترویج و تشویق شود، می‌توان تا حد زیادی از شیوع بیماری‌های عفونی کاست." وی گفته است که با استفاده از یافته‌های این آزمایش و تغییر رفتار مردم می‌توان از شیوع بیماری‌هایی عفونی نظیر MRSA و آنفلوآنزا کاست.
دکتر ویتوورث افزود:‌ "البته در یک بیمارستان بهترین کار این است که نه دست بدهید و نه مشت‌‌هایتان را به هم بزنید، بلکه باید هیچ‌گونه تماس بدنی نداشته باشید. اما این کار در جاهای دیگر می‌تواند سودمند باشد. مثلاً به این فکر کنید که سر ناهار در بوفه محل کار با چند نفر دست می‌دهید و چند نفر از آنها دست‌شان را درست شسته‌اند."


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: شنبه مرداد 11, 93 12:30 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
نتایج مطالعات جدید در آمریکا از شیوع گسترده باکتری مهلک «CRE» در جنوب شرقی آمریکا خبر می‌دهد.
به گزارش ایسنا، باکتری CRE‌ مقاوم به دارو به دلیل اینکه بسیار مهلک و غیرقابل درمان است از سوی کارشناسان بهداشت فدرال آمریکا به عنوان «باکتری مخوف» معروف شده است. شیوع این باکتری موجب نگرانی مسئولان و متخصصان بهداشتی این کشور از بروز یک مشکل ملی شده و برخی از آنها معتقدند که شیوع این باکتری حاکی از فرا رسیدن عصر افول آنتی‌بیوتیک‌ها است.

موارد ابتلا به «باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک کارباپنیم» یا CRE در میان کارکنان بیمارستانی در جنوب شرق آمریکا حد فاصل سال‌های 2008 تا 2012 میلادی پنج برابر افزایش یافته است.
«دوریک جی. اندرسون»، متخصص ارشد این مطالعه و استادیار پزشکی دانشگاه «دوک» در‌این‌باره گفت: تلاش می‌کنیم تا زنگ خطر را درباره شیوع این باکتری به صدا درآوریم چرا که این اتفاق برای همه ما در نظام سلامت یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود.

باکتری‌های خانواده CRE به افراد ضعیف و آسیب‌پذیر و بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها حمله کرده و حدود نیمی از مبتلایان به این عفونت خونی را از بین می‌برند.
باکتری CRE‌ یکی از بدترین میکروب‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها است که بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها را آلوده می‌کند. بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا از هر 25 بیمار بستری شده در بیمارستان‌ها یک نفر به دست‌کم یکی از عفونت‌های بیمارستانی مبتلا می‌شوند.
بروز و شیوع این باکتری‌های مرگبار با استفاده بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها و خلاء داروی موثر در کنترل عفونت‌ها در بیمارستان‌ها تشدید می‌شود. متخصصان می‌گویند که پزشکان اغلب با اصرار والدین یا خود بیماران برای یک گلودرد، سرفه یا بیماری‌های ساده ناچار به تجویز آنتی‌بیوتیک می‌شوند.
«کوین کاوانا»، یک فعال کنترل عفونت‌ها می‌گوید: این رویه باید متوقف شود چرا که این مسئله مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: ‌تنها در موارد ضروری باید از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرد ضمن اینکه بیمارستان‌ها باید از رعایت بهداشت کارکنان خود اطمینان حاصل کنند و مطمئن شوند که آنها دست‌های خود را مرتب شسته، تجهیزات پزشکی را تمیز نگه می‌دارند و در مواجهه با بیماران عفونی مختلف دستکش و روپوش‌های خود را تعویض می‌کنند.


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: شنبه مرداد 18, 93 12:44 pm 
آفلاین
کاربر حرفه ای

تاریخ عضویت: پنج شنبه بهمن 19, 91 8:20 pm
پست: 269
محل اقامت: فارس
شفقنا زندگی- دبیرکل خانه پرستار درخصوص افزایش عفونت های بیمارستانی گفت: نقش پرستاران در انتشار عفونت های بیمارستانی بسیار مهم است و رعایت بهداشت توسط پرستاران یکی از مهمترین عوامل کاهش عفونت های بیمارستانی است.
به گزارش شفقنا به نقل از پانا- محمد شریفی مقدم درخصوص نقش پرستاران در افزایش عفونت های بیمارستانی اظهار داشت: نقش پرسنل پرستاری بسیار حساس است منتهی دلیل آن بحث عدم مهارت نیست بلکه دلایل دیگر دارد.
دبیرکل خانه پرستار افزود: چیزی که در مرحله اول به پرستاران توصیه می شود و ساده ترین راه و تأثیرگذارترین آن است، شستن دست ها بوده که باید بعد از پرستاری هر بیمار و انجام کارهای درمانی دست های خود را بشورند.
وی با بیان اینکه نقش پرستاران در کادر بهداشت و درمان حیاتی است، خاطرنشان کرد: اگر در افزایش عفونت های بیمارستانی در حال حاضر پرستاران و پرسنل درمان نیز دخیل هستند به دلیل کمبود نیروی پرستار است که به این دلیل باید پرستاران رعایت موارد بهداشتی را بیش از پیش انجام دهند.
شریفی مقدم اضافه کرد: وقتی پرستار با تعداد زیادی از بیمار مواجه است بابت هر مریض باید دستکش تعویض کند، دست را بشوید که این امر با توجه به حجم کار امکان پذیر نیست لذا نه اینکه پرستاران مهارت لازم را ندارند بلکه کمبود کادر پرستاری یکی از دلایل آن است.
عضو شورای عالی نظام پرستاری تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که می تواند نقش پرستاران را در افزایش عفونت های بیمارستانی پر رنگ کند خستگی این افراد پس از اضافه کار اجباری است که باعث می شود دقت پرستاران پایین آید.
عفونت های بیمارستانی یکی از موضوعاتی است که به عوامل گوناگونی بستگی دارد در عین طبق گفته کارشناسان حوزه سلامت، آمار مبتلایان به عفونت های بیمارستانی روز به روز رو به افزایش است و یکی از عوامل آن کمبود کادر پرستاری و مهارت های لازم است.
http://life.shafaqna.com/other-news/all-newslife/item/23902-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: شنبه شهریور 29, 93 8:42 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
معاون درمان وزیر بهداشت علت تعطیل شدن اتاق عمل جراحی قلب بیمارستان شهیدمدرس و همچنین ایجاد عفونت در شش بیمار این بیمارستان را توضیح داد.
دکتر محمد حاجی آقاجانی در این باره گفت: شش بیمار از ناحیه برش جراحی در این بیمارستان دچار عفونت شدند که البته علت آن هنوز مشخص نیست و در دست بررسی است.
وی افزود: ‌این بیماران در حال حاضر در بیمارستان مذکور بستری و تحت درمان قرار دارند. تیم کنترل عفونت بیمارستان نیز درحال بررسی علت ایجاد عفونت در اتاق عمل جراحی قلب این بیمارستان هستند.
به گفته وی، جهت علت‌یابی و بررسی علل ایجاد عفونت، اتاق عمل جراحی قلب بیمارستان شهید مدرس از 22 ماه جاری تعطیل شده است. تا زمان کامل شدن پاکسازی‌ها و اطمینان از شرایط محیط، این اتاق عمل فعالیت نخواهد داشت.
معاون درمان وزیر بهداشت مجددا تاکید کرد: عفونت ایجاد شده در محل برش جراحی این بیماران بوده که علت ایجاد آن نیز در دست بررسی است و اقدامات در جهت پاکسازی محیط در حال انجام است.
منبع: ايسنا
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
بررسی موضوع عفونت بیمارستانی در بیمارستان های شهر تهران در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس :
http://www.salamatnews.com/news/121041/ ... 9%86%D8%AA


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: چهارشنبه مهر 2, 93 6:28 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
رئیس بیمارستان مدرس:نمی‌توان برای بیماران گارانتی صادر کرد
رئیس بیمارستان مدرس دلایل شیوع عفونت بیمارستانی را که باعث تعطیل شدن بخش جراحی قلب شده است را اعلام کرد و گفت: ۸ بیمار دچار عفونت بیمارستانی شدند. ۳نفر دچار عفونت سطحی و ۵ نفر دچار عفونت و زخم عمیق شدند.
خلیل رستمی در رابطه با آخرین وضعیت بیمارانی که در بخش قلب این بیمارستان دچار عفونت بیمارستانی شده بودند، گفت: حدود 8 بیمار در بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس دچار عفونت بیمارستانی شدند که 5 نفر از آنها عفونت زخم عمقی داشتند و 3 نفر از آنها دچار عفونت سطحی شدند.

وی ادامه داد: سه بیماری که عفونت سطحی داشتند مرخص شدند، اما بیمارانی که عفونت عمیق داشته‌اند با توجه به نظر تیم درمانی و کمیته‌هایی که برای بررسی موضوع به بیمارستان آمده‌اند احتمالاً ظرف 10 روز آینده مرخص می‌شوند.
رستمی با اشاره به اینکه حال عمومی این 5 بیمار مساعد است، گفت: بیمار زنی که دچار مشکل بینایی شده بود پس از بررسی‌های انجام شده مشخص شد به دلیل التهاب عصب بینایی بوده و ربطی به عفونت نداشته است.

رئیس بیمارستان مدرس با اعلام تعطیل شدن اتاق عمل‌های بخش جراحی گفت: برای انجام عمل‌های قلب اورژانسی، اتاق‌های عمل جنرال را برای چنین عمل‌هایی آماده کرده‌ایم، هم‌اکنون 6 اتاق عمل جنرال برای انجام عمل‌های اورژانسی آماده خدمت‌رسانی است.
وی گفت: اصلاحات لازم را برای اینکه چنین اتفاقی دیگر در بیمارستان رخ ندهد آغاز کرده‌ایم و ساختار فیزیکی که باید مناسب‌سازی شود مانند ضدعفونی کردن درزها و دربهای ورودی، سیستم هوا و بهینه کردن ساختار عمرانی در حال انجام است.

رستمی افزود: پیش‌بینی می‌شود ظرف چند روز آینده بخش جراحی قلب بیمارستان مجدد کار خود را آغاز کند، در بخش جراحی قلب ۳ اتاق عمل فعال بوده و یکی از اتاق‌ها نیز قرار بوده به همراه انجام جراحی استنت‌گذاری هم انجام دهد، به همین دلیل ضمن انجام اقدامات ضدعفونی‌کننده همزمان این اتاق عمل را هم آماده خواهیم کرد.
رئیس بیمارستان مدرس در رابطه با دلیل ایجاد عفونت بیمارستانی در این بخش گفت: عفونت بیمارستانی در تمام عمل‌های جراحی اتفاق می‌افتد، اما گاهی از یک حد بیشتر شده اما تصور می‌شود اتفاق جدیدی افتاده است.
رستمی تصریح کرد: منشأ اولیه این عفونت واردشده ممکن است از اتاق عمل، عوامل انسانی و فضای فیزیکی موجود و به روشهای مختلف وارد سیستم شده باشد. برخی از این بیماران دیابتی بودند و یک ماه و نیم قبل از جراحی بستری بوده‌اند که ممکن است عفونت را از آنجا آورده باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از اعضای کمیته نظارت وزارت بهداشت، متخصصان عفونتی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیمارستان آمده‌اند تا بررسی‌های لازم را انجام دهند و ظرف چند روز آینده نظر دقیق را اعلام کنند.
رستمی مصرف بالای آنتی‌بیوتیک و بیماری زمینه‌ای افراد را از دلایل دیگر ایجاد عفونت بیمارستانی عنوان کرد و گفت: نمی‌توان برای بیماران گارانتی صادر کرد، چرا که عفونت بیمارستانی در همه جا رخ می‌هد، اما زمانی که شرایط قابل کنترل می‌شود و موارد لازم رعایت می‌شود، آن موقع است که عفونت بیمارستانی قابل کنترل می‌شود.
منبع: خبرگزاري فارس


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
 عنوان پست: زباله بیمارستانی
پستارسال شده: سه شنبه آذر 4, 93 2:37 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
ورود خطرآفرین زباله‌های عفونی به فاضلاب
هر چند اقدامات مناسبی برای به کارگیری سیستم‌های بی‌خطر ساز در بیمارستان‌های کشور انجام شده اما به اعتقاد حسن پسندیده مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، لازم است ضمن تکمیل مراحل مدیریت و امحای استاندارد این گونه پسماندها، به پسماندهای مراکز بهداشتی و درمانی، کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌ها نیز توجه بیشتر شده و از سیستم نوین، استاندارد و تکنولوژی‌های متمرکز در نقاط مختلف و مورد تأیید سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه‌های وزارت بهداشت استفاده شود.
به گفته این مقام سازمان محیط زیست، حجم فاضلاب تولیدی به ازای هر تخت 600 لیتر در شبانه روز تخمین زده می‌شود. 111 هزار و 947 تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد و روزانه 6700متر مکعب فاضلاب بیمارستانی در کشور تولید می‌شود؛ حجمی که ممکن است ترکیبات بالقوه خطرناکی از قبیل عوامل بیماری زای میکروبی، مواد شیمیایی، دارویی و رادیوایزوتوپ‌های پرتوساز در خود داشته باشد.

کمبود تصفیه خانه فاضلاب عامل دیگری است که انگل‌های بیمارستانی و فضولات انسانی را وارد فاضلاب و سپس رودخانه‌ها می‌کند. اظهار نظر‌های مسئولان نشان می‌دهد 41/21 درصد معادل 359بیمارستان نیاز به ساخت سیستم تصفیه خانه فاضلاب و 15/3 درصد معادل 69 بیمارستان نیاز به اصلاح سیستم تصفیه خانه فاضلاب دارند. به گفته پسندیده در شهرهایی که شبکه جمع‌آوری فاضلاب راه‌اندازی شده، بیمارستان‌ها می‌توانند با رعایت ضوابط و شرایط پذیرش مورد تأیید وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب انشعاب دریافت کنند. او در پاسخ به سؤال خبرنگار در زمینه شرایط اخذ انشعاب فاضلاب بیمارستان‌ها توسط وزارت نیرو می‌گوید: «عمدتاً شرکت آب و فاضلاب به مواردی از قبیل ضرورت به کارگیری آشغال گیر، جلوگیری از تخلیه مواد شیمیایی خطرناک، مواد دارویی، اندام قطع شده بیماران، محیط‌های کشت، ابزار‌های نوک تیز، رادیوایزوتوپ‌های رادیواکتیو و ضرورت به کار‌گیری چربیگیر برای فاضلاب آشپزخانه بیمارستانی تأکید دارد.»

سهم زباله‌های بیمارستانی در آلودگی‌های زیستی
پسماندهای بیمارستانی از معضلات جدی محیط زیست است که به علت دارا بودن عوامل خطرناک، سمی و بیماری زا سلامت افراد و جامعه را تهدید می‌کند. بنابراین بی‌توجهی به مدیریت صحیح این پسماندها باعث شیوع انواع بیماری‌ها و اپیدمی‌ها می‌شود که نوعی اتلاف هزینه را در بر دارد.
حمیدرضا ملکی دبیر کل اتحادیه صنایع بازیافت ایران، قانون مدیریت پسماند را جامع و کامل توصیف می‌کند و مشکل اصلی را به اجرای قانون نسبت می‌دهد. «مخلوط کردن پسماندهای بیمارستانی با سایر پسماندها و تخلیه آنها در محیط شهری و بازیافت شان ممنوع است و باید در سیستم‌های حرارتی سوزانده شوند.» اما محمد حقانی به زیر پا گذاشتن این قانون در برخی مراکز درمانی اذعان می‌کند. او می‌گوید: «برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بدون توجه به عوامل بیماری زا و به دور از چشم مأموران شهرداری زباله هایشان را حتی در مخازن سطح شهر خالی می‌کنند.» حالا چه تعداد کودک و بزرگسال که در جست‌و‌جوی زباله‌های بازیافتی سرشان را تا ته سطل زباله خم می‌کنند و زباله‌ها را با دست پشت و رو می‌کنند و از راه این آلودگی‌ها بیمار می‌شوند. این علامت سؤالی است که به بی‌پاسخ مانده است. البته نادیده گرفتن حقوق حیواناتی مانند گربه‌ها، پرندگان و جوندگان که سهم بزرگی در انبار پس مانده‌های غذایی در سطل زباله‌ها دارند، هم جای خود دارد.

هنوز مشکل پسماندهای پزشکان تمام نشده که روی دیگر این معضل یعنی پسماندهای پزشکی خانگی خودش را نشان می‌دهد. افرادی که بدون آگاهی کافی ابزار تیز و برنده، محتویات خون و سرنگ‌های آلوده را داخل سطل‌های زباله در سطح شهر می‌ریزند هزینه‌های سنگینی را به حوزه سلامت و بهداشت محیط وارد می‌کنند.
بر اساس برآورد کارشناسان، در ازای هر تخت بیمارستانی، روزانه 600لیتر زباله بیمارستانی جمع‌آوری و دفع می‌شود. شهرداری تهران روزانه تا حدود 100 تن زباله بیمارستانی را گردآوری و دفع می‌کند. زباله‌های بیمارستانی آلوده به انواع ویروس، میکروب، قارچ و نیز آلوده به مواد رادیواکتیو مورد استفاده در اشعه درمانی و نیز مواد شیمیایی خطرناک هستند. در عین حال نسوج انسانی و همچنین انواع اشیای نوک تیز و خطرناک از جمله سرنگ‌ها و سرم‌های مصرف شده و سایر وسایل پزشکی آلوده در میان آنها وجود دارد. دفع ناصحیح این مواد نیز، سلامت محیط زیست از جمله آب‌های زیرزمینی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

ملکی می‌گوید: درست به همین خاطر این زباله‌ها باید توسط خودروی‌های ایزوله و مخصوص شهرداری به محل‌های دفن حمل شوند. موضوعی که ملکی به آن اشاره می‌کند بحث همیشگی هزینه‌های حمل و نقل است. توپی که در میدان شهرداری و وزارت بهداشت می‌چرخد و بخاطر نبود راهکار‌های اجرایی همچنان بلاتکلیف رها شده است. این معضل زمانی جدی می‌شود که آلودگی جنگل‌های شمال با پسماندهای پزشکی بحث داغ زیست محیطی می‌شود. سهیل اولادزاد فعال محیط زیست از ورود احتمالی شیرابه‌های عفونی در آب‌های زیر زمینی سخن می‌گوید.
قانون مدیریت پسماند، امحای زباله‌های بیمارستانی را وظیفه محل تولید‌کننده زباله یعنی بیمارستان‌ها می‌داند. سهیل اولاد زاد می‌گوید: «در اغلب بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها دستگاه‌های انکی باتور برای امحا و ضدعفونی زباله‌های بیمارستانی وجود ندارد که در کنار نبود دستگاه‌های زباله سوز در بیشتر بیمارستان‌ها اینکه زباله‌های عفونی به‌صورت غیر رسمی وارد محل دپوی زباله شوند، دور از انتظار نیست.»

روزانه 100تن زباله در بیمارستان‌های تهران تولید می‌شود که این حجم در کنار تولید 7 هزار تن زباله خانگی رقم بالایی نیست اما به گفته اولادزاد هر چند حجم زباله‌های بیمارستانی بالا نیست اما وجود زباله‌های عفونی میزان آلایندگی را چند صد برابر می‌کند به این معنا که محتویات خون در سرنگ‌ها و لوازم ضد عفونی نشده وارد محل‌های دپو می‌شود و شیرابه تولیدی توسط زباله‌های‌تر پس از حرکت در مسیر، عفونت را جابه‌جا می‌کنند. از این رو پراکنش آلودگی‌ها منجر به آلودگی خاک، آب و هوا می‌شود. گفته می‌شود، در محل دپوی زباله هیچ گونه موارد بهداشتی توسط شهرداری‌ها رعایت نمی‌شود و شیرابه زباله‌ها بویژه در شمال کشور به دلیل بارش زیاد باران وارد آب آشامیدنی، خاک و محصولات کشاورزی می‌شود.

روزنامه ایران


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: جمعه آذر 21, 93 12:30 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
نتایج مطالعات جدید نشان داد که عفونت‌های مقاوم به درمان تا سال 2050 میلادی بیش از سرطان قربانی خواهند گرفت ! :!:

http://www.isna.ir/fa/news/93092112636/ ... 8%B1%D9%88


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: چهارشنبه آذر 26, 93 8:05 pm 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
از 6ميليون بيماري که بستري مي‌شود سالي 600هزار نفر عفونت بيمارستاني مي‌گيرند.
مصاحبه با :
محمود نبوي، معاون مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت
منصوره‌السادات حسيني، مسئول کميته کنترل عفونت بيمارستان طالقاني
معصومي اصل، رئيس سابق اداره منتقله عفونت هاي بيمارستاني
http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=73923&type=3
روزنامه سپيد


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
پستارسال شده: جمعه فروردین 28, 94 7:56 am 
آفلاین
مدیر ارشد
آواتار کاربر

تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
پست: 2265
محل اقامت: تهران
« مرگ ٩ نوزاد در بيمارستان امام خميني(ره) طي دو ماه.» خبري كه در روزهاي پاياني سال گذشته در هياهوي استقبال از نوروز و تعطيلي ١٥ روزه رسانه هاي چاپي و بيرمقي خبرگزاري ها گم شد و بعد از تعطيلات نوروز هم در سايه پررنگ واكنش جامعه پزشكي به يك سريال تلويزيوني فراموش شد. :!:
يكي از كارمندان مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) در گفت وگو با روزنامه اعتماد ضمن آنكه مايل به درج نام خود نبود، اين خبر را اين گونه تاييد كرد كه بنا بر اطلاعاتي كه او به دست آورده «تعداد نوزادان فوت شده بيشتر از ٩ نفر بوده و حتي يكي از نوزادان پس از سال ها چشم انتظاري مادر و پدر و به روش لقاح مصنوعي متولد شده بوده، مسوولان بيمارستان هم تمايلي به رسانه اي شدن اين موضوع نداشتند اما نتوانستند مانع از انتشار خبر فوت ٩ نوزاد شوند و عفونت آسينتوباكتر هم به بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان وارد شده و بخش ويژه نوزادان را هم بيش از ١٠ روز تعطيل كردند...»

صدف علي پور، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي تهران، تنها با تاييد خبر فوت ٩ نوزاد توضيح مي دهد كه از ٩ نوزادي كه در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان بيمارستان امام خميني بستري بودند و در فاصله دي تا اسفند ٩٣ فوت شدند، فقط سه نوزاد به عفونت بيمارستاني آسينتوباكتر مبتلاشدند و علت فوت ساير نوزادان بيماري هاي زمينه اي بوده و محمد حاجي آقاجاني، معاون درمان وزارت بهداشت اين خبر را تكذيب نمي كند اما وقوع مرگ در بخش مراقبت هاي ويژه و شيوع عفونت را يك اتفاق طبيعي دانسته و تاكيد مي كند كه مرگ ٩ نوزاد بستري در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان امام خميني مربوط به يك روز نبوده و برخلاف شايعات، اين اتفاق در طول مدت طولاني رخ داده و مي گويد: «فوت اين نوزادان طي زمان اتفاق افتاد و يكباره نبود و البته يك اتفاق عادي است كه در بخش مراقبت هاي ويژه مرگ اتفاق بيفتد.» :!:
سيد محمدحسين ميردهقان، مديركل نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت هم در گفت وگو با «اعتماد» توضيح مي دهد: «بيمارستان امام يك مركز درماني مرجع براي كل كشور است و معمولا بيماران پرخطر و عارضه دار به اين بيمارستان ارجاع مي شوند در حدي كه شما در مراجعه به اورژانس اين بيمارستان، هيچگاه با بيماران عادي مواجه نمي شويد.
طبق گزارشي كه به ما ارايه شد و برخلاف آنچه كه مطرح بود، ٩ نوزاد در فواصل زماني طولاني فوت كردند و بررسي ما از روند مرگ در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان نشان داد كه نرخ مرگ در بيمارستان هيچ تفاوتي با قبل نداشته علاوه بر آنكه بررسي كميته مرگ بيمارستان هم نشان داد كه علت فوت ٩ نوزاد صرفا بر اثر عفونت بيمارستاني نبوده است.»
ميردهقان ضمن طبيعي خواندن وجود عفونت در محيط هاي بيمارستاني و بخصوص، بيمارستان امام تاكيد دارد كه پس از مثبت شدن نتيجه كشت هاي انجام شده از نوزاداني كه فوت شدند، بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان و بخش زايمان بيمارستان، ايزوله و ضدعفوني شده و مصوبات كميته كنترل عفونت بيمارستان هم اقدامات انجام شده براي گندزدايي بخش را تاييد كرده است. :arrow:

او تاييد مي كند كه خانواده هاي ٩ نوزاد فوت شده در صورت قصور مسوولان بيمارستان مشمول دريافت ديه و خسارت مي شوند و اضافه مي كند: «خانواده ها اين حق را دارند كه براي بررسي بيشتر علت فوت فرزندشان درخواست رسيدگي كنند و در صورت قصور هر يك از مسوولان بيمارستان، ضمن آنكه پرونده و درخواست خانواده ها در اختيار پزشكي قانوني قرار مي گيرد، متخلفان هم به دادسراي انتظامي نظام پزشكي و دادگاه جرايم پزشكي معرفي مي شوند. اما در گزارش هايي كه به دست من رسيد قصوري صورت نگرفته بود.»

معلوم نيست عفونت از كجا آمد:
نسرين كاظميان، جانشين مسوول بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان بيمارستان امام خميني كه مرگ نوزادان در آنجا اتفاق افتاده، از چگونگي ورود آسينتو باكتر به بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان اطلاعي ندارد اما مي گويد كه «علت مرگ تمام نوزادان در پرونده پزشكي آنها درج مي شود و البته نوزادان بخش مراقبت هاي ويژه معمولابه يك علت فوت نمي كنند زيرا اغلب نارس به دنيا آمده اند و مشكلات متعددي مثل نارسايي قلبي يا نارسايي ريوي دارند. هر ماه هم ممكن است در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان چندين فوت اتفاق بيفتد. علت فوت ٩ نوزادي هم كه پيش از عيد فوت كردند و كشت خون سه نفر از آنها درباره ابتلابه عفونت بيمارستاني آسينتوباكتر مثبت بود در پرونده پزشكي درج شد و جلسه اي هم براي بررسي علت فوت آنها تشكيل شد. به طور معمول كمتر از دو ساعت پس از تولد نوزاداني كه بايد در بخش مراقبت هاي ويژه بستري شوند، كشت خون از آنها انجام مي شود تا ميزان سديم و پتاسيم و ساير اطلاعات اندازه گيري شود. به محض آنكه اولين كشت خون نوزاد از آلودگي به آسينتوباكتر مثبت شد براي ضدعفوني بخش اقدام كرديم و منتظر نبوديم تا به نتيجه سوم و چهارم هم برسيم. اما بخش هم فعال بود و به كار خود ادامه مي داد. :idea: ولي با دريافت نتيجه كشت سوم پذيرش بخش محدود شد و نوزادان مبتلابه عفونت از ساير نوزادان NICU جدا شدند.»

چه كسي مقصر است؟
هيچ يك از مسوولان فوت ٩ نوزاد را تكذيب نمي كنند اما هيچ يك هم حاضر نيستند درباره قصور افرادي كه در انجام وظايف خود كوتاهي كرده اند حرفي بزنند و با ظرافت از اين موضوع مي گذرند. هيچ مقام مسوولي حاضر نيست بپذيرد كه كنترل و نظارت بر وجود عفونت در بخش هايي كه بايد به طور مستمر از نظر شيوع آلاينده ها كنترل شوند دچار ضعف بوده است. عفونت بيمارستاني عامل ناشناخته اي در نظام درمان ايران نيست. فقط به تازگي براي پايش آن اقدام شده و با وجود آنكه اولين جلسه كميته كشوري كنترل عفونت هاي بيمارستاني در سال ٨١ و در مركز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت برگزار شده، عمر نظام مراقبت عفونت هاي بيمارستاني به ١٠ سال هم نمي رسد و حتي مسوولان وزارت بهداشت معترفند كه گزارش دهي مراكز درماني از بابت عفونت هاي بيمارستاني شايع در مركز متبوع، نه تنها از صحت برخوردار نيست بلكه حتي زمان مستمر و متناوب را هم برنمي تابد و در نهايت كه شرايط نگران كننده شيوع عفونت هاي بيمارستاني و ضعف نظارت ها - چه در مراكز درماني دولتي كه كمبود اعتبارات، مي تواند دليلي براي ناديده گرفتن اصول و دستورالعمل ها باشد و چه در مراكز خصوصي كه سرمايه گذاري بخش خصوصي عاملي است براي توجيه خست در بذل دقت لازم در رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي- از آن اتفاقاتي است كه متوليان سلامت به آن معترفند. مصاديقي كه اجازه انتشار پيدا كرد حكايت از آن دارد كه كمتر از يك سال قبل، شيوع عفونت بيمارستاني در بخش مراقبت هاي ويژه بيماران قلبي يكي ديگر از بيمارستان هاي دولتي پايتخت خبرساز شد و كمتر از دو ماه قبل ضعف نظارت بر چگونگي تامين دارو در يك مركز درماني خصوصي،١٥ شهروند ايراني را از نعمت بينايي محروم كرد.
نظارت و كنترل، از جمله واژگاني هستند كه سرنوشت حيات بيماران بستري در بيمارستان هاي كشور را رقم مي زنند. در حالي كه هيچ آمار رسمي و جديد از وضعيت شيوع عفونت هاي بيمارستاني – به دليل انجام نشدن تحقيق بر اين معضل جدي - در دست نيست :arrow: گزارش هاي غيررسمي حاكي از آن است كه اغلب قربانيان عفونت هاي بيمارستاني در ايران، كودكان هستند و مسوولان وزارت بهداشت، محروم از هر تحقيق جديد، حدس مي زنند كه شيوع عفونت هاي بيمارستاني در بيمارستان هاي ايران، رقمي در حدود ١٥ درصد باشد. ١٥ درصد از مجموع حدود ١٠ ميليون بستري در طول يك سال: حدس بزنيد با چه رقم نگران كننده از تعداد قربانيان عفونت هاي بيمارستاني مواجه مي شويد.


بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  
 
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند


چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان


در این انجمن نمی توانید موضوعات جدیدی ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

پرش به:  
cron
ایجاد شده توسط phpBB® Forum Software © phpBB Group
فارسی سازی و پشتیبانی phpBB توسط phpBBpersian.com