انجمن بیماران آی بی اس، سندرم روده تحریک پذیر

بیماری IBS، درمان ای بی اس، نفخ، اسهال، یبوست، بی اختیاری، دردشکم
تاریخ : دوشنبه تیر 23, 99 11:30 pm

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند

قوانین انجمن

برای مشاهده قوانین انجمن لطفا اینجا کلیک کنید

ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
نویسنده پیغام
پستارسال شده: چهارشنبه مهر 17, 98 9:48 pm 
آفلاین

سلام .این اولین نوشته ی من در انجمن است . یه توضیح درباره خودم : این سومین سالی است که درگیر آی بی هستم . تو این سه سال تجربه های خیلی خوبی به دست آوردم . هر روز و هر روز سعی کردم آی بی رو بهتر بشناسم . آی بی وارد زندگی من شد . روزهای سختی رو باهم داشتیم ولی اون به من شجاعت داد و ازم خواست که برای زندگیم بجنگم . فقط میخوام همه ی چیزهایی که به من کمک کرد تا آی بی رو بهتر بشناسم و وضعیت بدنم رو ارتقا بدم رو بهتون بگم . من یادم میاد که اوایلی که فهمیدم با همچین اختلالی درگیر هستم ، چقدر دنیا برام ناخوشایند و سخت شد . روز به روز بیشتر وارد انزوا و گوشه گیری از اجتماع شدم ...و حالا که با یک وضعیت نرمال تر نسبت به گذشتم به اجتماع برگشتم این رو وظیفه خودم میدونم که از تجربه های مثبتم برای شما بنویسم . وقتی بیشتر نوشته های انجمن و بچه ها را در سایت میخونم میبینم که خیلی ها همچنان درگیر چیزهایی هستند که من در یک دوره ای تجربشون میکردم و حالا پشت سرشون گذاشتم . از تک تک چیزهایی که حتی یک ذره هم احساس کنم بدرد بخور و خوب باشد مینویسم و از تهه تهه قلبم آرزو میکنم که براتون مفید باشه و کمکتون کنه . دوست ندارم با پرحرفی و جملات احساسی خفتون کنم . پس شروع میکنم .

-شما روده های حساسی دارید چون فرد حساسی هستید-

احتمالا شما هم مثل بنده کوچک ترین عوامل خارجی میتواند تحت تاثیر قرارتان بدهد. حدس میزنم که دیگران به سادگی میتوانند شمارا خشمگین ، ناراحت و آزرده ی تان کنند.و حالا بخش بزرگی از فرایندهای بدنتان که گوارش است تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته. و شاید جالب باشه که بگوییم روده های مان ادای خودمان را در میاورند.
بارها پزشکان و متخصصان به این اشاره کردند که روده ها مغز دوم بدن هستند چرا که اعصاب زیادی که با مغزمون مرتبطن در این بخش قرار دارند.
در بازه زمانی که با آی بی سروکار داشتم فهمیدم که آی بی درواقع یک عادت است .اینکه مغز ما یاد گرفته تمام انرژی های و هیجاناتمون رو به یکباره سره روده های بیچاره خالی کند!
کاری که درواقع ما باید بکنیم این است که این عادت مخرب را از سرش بندازیم!
دوست دارم این استوری دکتر بهزاد چاووشی (روانشناس شناخته شده در شبکه های اجتماعی) به شما نشان دهم . این جالب ترین تعریفی است که از آی بی دیده ام. (عکس در انتهای پست)
اگه به هر دلیلی نتونستید تصویر رو باز کنید متن عینی تایپ شده از این استوری.

سوال کاربر: سلام آقای دکتر،دختری 41 ساله هستم،من هر شب دل درد دارم،دکتر هم رفتم ولی مشکل خاصی نداشتم ولی هرموقع حرص میخورم اسپاسم های بدی سراغم میاد،هیچکس سردر نمیاره!
البته سندروم روده تحریک پذیر دارم ولی واقعا عاصی شدم ، غذام خیلی کمه و هرسال هم بدتر میشه از این جهت که محدودتر میشم به خوردن بعضی چیزها،البته هروقت سره کارم دردم کمتر...ممنون میشم راهنمایی کنین.
جواب دکتر:آفتاب آمد دلیل آفتاب،ببینید ایشون میفرمایند هر وقت عصبانی میشن شکم دردشون شروع میشه علیرغم اینکه نتایج آزمایشها هم خدارو شکر خوب بوده .پس مشکل فیزیکی نیست ، روانشناختیه! الان میگم که علت چیه ؟ ایشون به محض اینکه خشمگین میشن، سطح اضطرابشون بالا میره ، اضطراب مغز رو بلافاصله بیدار میکنه ،مغزم سریعا به عضلاتی که روده هارو احاطه کرده دستورمیده که آقا شروع کن به فعالیت تا غذاها رویا سریع تر دفع کنی یا بیاریشون بالا تا طرف استفراغ کنه که روده ها خالی بشه ، چرا ؟چون اوضاع خیطه و انرژی اضافه یی برای هضم و جذب نباید خرج کنیم چون ظاهرا یه خطری داره مارو در محیط تهدید میکنه و ما نیاز داریم با شکم خالی و سرحال یا بجنگیم یا فرار کنیم ! داستان جنگ و گریز که یادتون هست ! امان از این مغز خنگ که هنوز فکر میکنه ما تو دشت و بیابون زندگی میکنیم و فرمولاش کلا بدوی هست .
(لطفا نظرتون رو درباره ی استدلال دکتر چاووشی زیر این پست بنویسید .)

حالا چرا گفته شد آی بی یک عادت است ؟

در بیشتر سایت ها و طبق گفته ی روانشناس ها و متخصص های گوارش و غیره بزرگ ترین علت آی بی استرس و اضطراب است . ولی کیه که استرس نداشته باشه ؟ کافیه به اطرافتان نگاه کنید همه یا پاهایشان را تکان میدهند یا موهایشان را میکنند یا با صورتشان ور میروند ... حاضرم قسم بخورم از بیشتر کسانی که میشناسم کمتر استرس دارم حتی کسی رو میشناسم که از شدت استرس تمام بدنش را به سرعت تکان میدهد و انقدر نا آروم است که اگر روی یک مبل مشترک با او بنشینید فکر میکنید زلزله هفت ریشتری آمده و با این حال هم مطمئنم که اون درگیر آی بی نیست و من هستم!
استرس یکی از دلایل تشدید کننده ی آی بی است . درواقع میتواند دو دسته ی تشدید کننده ها و عوامل اصلی رو برای آی بی در نظر گرفت . مثلا غذا هایی که ما ممکنه بهشون حساسیت داشته باشیم جزو دسته ی تشدید کننده ها قرار دارند . درواقع تشدید کننده ها در نقش بنزین روی آتیش و عوامل خوده آتیش هستند .
خیلی خوب . پیچیدش نکنیم .
میخواهم شروع کنم به گفتن چیزهایی که خیلی کمکم کردن و باعث شدن که خودمو از گوشه ی تاریکی و جامعه ستیزی با آرامش تمام به دله جامعه برگردونم و بدون هیچ ترسی به هر فعالیتی که علاقه دارم بپردازم و بهتون قول میدم که آی بی مانع من برای انجام دادن هیچ کاری نمیشود حتی ممکنه متعجب هم بشوید اگر بگویم آی بی به من جسارت زیادی میدهد و کمکم میکند تا شجاع تر باشم و بدون توجه به معیارهای جامعه و توقعات دیگران به دنبال کردن رویاهایم بپردازم .

توی پست بعدی روش های تنفسی ساده اما بسیار ارزشمند رو معرفی میکنم . با آرزوی موفقیت .

بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  

پستارسال شده: پنج شنبه آذر 21, 98 6:06 pm 
آفلاین

سلام ممنون از اشتراک گذاری تجربتون، منتظر پست بعدی میمونم

بالا
 پروفایل ارسال پیغام خصوصی  

نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
ارسال موضوع جدید پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 

همه زمان ها بر اساس UTC + 3:30 ساعت تنظیم شده اند

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان