نشانه های پزشک بد بی مسئولیت

مدیر انجمن: آرش

نگاه از بالا به مردم

پستتوسط آرش » جمعه خرداد 29, 94 5:58 pm

معاون امور اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: متأسفانه جامعه پزشکی به خاطر نوع برخوردش با مردم، حمایت مردمی را از دست داده و تنها مانده است و دارد منزوی می‌شود.
عید نمکی، در نشست مجمع عمومی انجمن های علمی پزشکی که در سالن سعدی مرکز همایشهای برج میلاد برگزار شد، افزود: یکی از مشکلات جامعه پزشکی این است که به علت تعامل نامناسب با مردم و نگاه از بالایی که به مردم دارد، پیوستگی و رابطه نزدیک خود را با بدنه مردم از دست داده است.
وی ادامه داد: پزشکان قدیم و پیشقراولان این حرفه در ایران، به خاطر همراهی و نزدیکی با مردم و رعایت اخلاق و انصاف بین مردم به عنوان حکیم شناخته می شدند و جایگاه مردمی داشتند اما در دوران امروز جامعه پزشکی بیش از آنکه از مردم دفاع کند به فکر حمایت از صنف است. . . . .
ادامه: http://www.salamatnews.com/news/152008/ ... 9%86%D8%AF

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: وقتی یک معلم و یک پرستار ماهی یک تا 1.5 میلیون تومان حقوق می‌گیرد چرا یک پزشک باید ماهی 100 میلیون یا در بازار آزاد تا ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشد، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

رابطه خـوش‌خلقـي پزشـک با درمـان بيـمار

پستتوسط آرش » یکشنبه تیر 21, 94 12:49 pm

از خوش‌برخوردي با بيمار چه نتايج مثبتي گرفته‌ايد؟
برخورد خوب و مناسب با بيمار يک معامله برد، برد است. تجربه به من مي‌گويد که 70 تا 80 درصد درمان در همان جلسه اول با يک برخورد خوب تسهيل مي‌شود. در حال حاضر بيماراني که به ما مراجعه مي‌کنند، بيش از آلام جسمي، آلام روحي دارند و اگر روح بيمار را درمان کنيم جسم او هم درمان مي‌شود. اضافه بر اين اگر بتوانيم به مسائل روحي بيماران حاکم شويم، مسائل جسمي‌شان را خيلي راحت مي‌توانيم درمان کنيم، زيرا اعتماد متقابلي که ايجاد مي‌شود باور مريض را نسبت به پزشک افزايش مي‌دهد و اگر بيمار پزشک را باور کند درمان او را هم قبول مي‌کند.
براي مثال گاهي بيماراني سراسيمه به من مراجعه مي‌کنند که به دليل يک فشار روحي، تاري ديد پيداکرده‌اند و به مراکز درماني مختلف مراجعه کرده‌اند و نتيجه‌اي نگرفته‌اند و همين باعث شده است که در يک چرخه معيوب بيفتند. زماني که به اين بيماران اطمينان خاطر مي‌دهيم که مشکل جسمي ندارند و تاري ديد آنها تنها جنبه روحي دارد و خانواده بايد بيشتر از آنها حمايت کنند، بعد از گذشت يک روز با ديد کامل برمي‌گردند.

متن کامل این مصاحبه کوتاه: http://salamatiran.com/NSite/FullStory/ ... %AA&type=3
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

اینترنت، مشکل جدید پزشکان!

پستتوسط آرش » دوشنبه مرداد 5, 94 3:32 pm

مي‌گويد: «البته من ديشب در اين مورد خودم تحقيقاتي كردم. در اينترنت جستجو كردم.»
مي‌پرسم: «در چه مورد؟»
- در همين مورد ديگه! در مورد فشارهاي روي سر و چشم ناشي از استرس! گفتم حالا بيام خدمت شما با هم اين موضوع را بررسي كنيم.

- در واقع به بنده مراجعه كرده‌ايد؟
- بله، البته توي يكي از سايت‌ها هم نوشته بود با يك نورولوژيست مشورت كنيد. شما نورولوژيست هستين ديگه؟! البته من حق ويزيت را هم پرداخت كردم.
مي‌گويم: «بله، شما سردرد شديد داريد؟»

- راستش مطمئن نيستم شما throbbing را چي ترجمه مي‌كنين؟

- يعني سردردتون ضربان داره؟

- منظورتون ميگرنه؟ اين احتمال رو ديشب خودم بررسي كردم. بعيده! سابقه فاميلي نداشتيم. البته دور چشم درد مي‌گيره... سعي مي‌كنم راهي براي دستيابي به علت مراجعه و پرسيدن سوال‌هايي كه براي رسيدن به تشخيص الزامي است پيدا كنم:

- ببخشيد، ممكنه بفرماييد علت مراجعه شما به بنده چيه؟

- عرض مي‌كنم اگر اجازه بفرماييد، زياد طول نمي‌كشه! داشتم مي‌گفتم که من اساسا آدم دقيق
و كنجكاوي هستم. اين مطلب رو مي‌گم چون وضعيت شخصيتي در مورد تاثيرات استرس مهمه! نكته مهم ديگري كه بايد عرض بكنم، تصادف وحشتناكي است كه در جواني براي ما پيش آمده. بخش مهمي از وقتم را در هفته‌هاي گذشته به اثرهاي ضربه روي سيستم اعصاب اختصاص داده‌ام.

- ببخشيد، اما من قبل از هر چيز لازم است علت مراجعه شما را بدانم و بعد پرسشنامه‌اي را كه مربوط به آن موضوع است، سوال كنم. بعد شما را يك معاينه كامل كنم، مدارك‌تان را بررسي كنم و تشخيص را برايتان توضيح بدهم و بگويم چه كار بايد بكنيد. در ضمن موضوع هم اصلا وقت نيست؛ موضوع شيوه بررسي مشكل شماست كه اگر به من مراجعه كرده‌ايد، من بايد آن شيوه را انتخاب کنم.

- عجب! پس شما هم با اطلاعاتي كه من از گوگل به دست آوردم، مشكل دارين؟! تصور نمي‌كردم. شما را هم از طريق اينترنت پيدا كردم.

- من با اطلاعاتي كه از گوگل به دست آورديد، مشكلي ندارم. مشكل ما ظاهرا اين است كه به بنده هم مثل گوگل مراجعه فرموديد. گوگل اطلاعات مي‌دهد و شما بايد استفاده كنيد اما طبيب قرار نيست اطلاعات بدهد تا نتيجه‌گيري كنيد. به دكتر مراجعه مي‌كنيد، به دكتر اطمينان مي‌كنيد، به دکتر اعتماد مي‌كنيد تا براي شما تصميم بگيرد و در نهايت ممكن است خودش سايت‌هايي را هم براي داشتن اطلاعات بيشتر به شما معرفي كند...

نوشته: دکتر بابک زماني ، نورولوژيست دانشگاه علوم‌پزشکي ايران و رئيس انجمن سکته مغزي ايران ، هفته نامه سلامت

آرش: همانطور که متوجه شدید در این متن رفتار این بیمار احتمالا فرضی محکوم شده است ولی من این قضیه را از دید دیگری نگاه می کنم!
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

Re: نشانه های پزشک بد بی مسئولیت

پستتوسط بچه گربه » چهارشنبه مرداد 7, 94 9:22 pm

من امروز دکتر چشم پزشک رفتم زمان ویزیت کمتر از یک دقیقه شایدم پنجاه ثانیه رفتم توی اتاق نشستم سریع تمام شد بلند شدم دو دو تا مریض می فرستاد تو اتاق اصلا نگذاشت حرف بزنم تعهد کاری هم چیز خوبیه..
بچه گربه
کاربر نیمه فعال
 
پست: 87
تاریخ عضویت: جمعه فروردین 22, 93 9:14 pm

عیوب پزشکان

پستتوسط آرش » سه شنبه شهریور 3, 94 7:43 pm

قبول کنیم باید چند عیب بزرگ را درون خودمان مدیریت کنیم وگرنه هر روز به قهقرا می‌رویم و پیوند دیرین و عرفانی‌مان با مردم گسسته می‌شود:

یکم: چرا از اقداماتی که برای بیمارمان انجام می‌دهیم با او و همراهانش به درستی و حوصله، سخن نمی‌گوییم؟ چه چیز باعث شده تا اکثر ما درشت‌گویی یا نگفتن را جایگزین درست‌گویی کنیم؟ به‌جرئت می‌گویم بخش اعظم نارضایتی مردم از ما، بر سر موضع بالا به پایینی است که بر بالین‌شان داریم. ترک این رفتار فقط یک اراده می‌خواهد که همه ما داریم.

دوم: درمان درست محصول همکاری بیمار، همراهان و حتی پرستاران است. برای مدیریت این حلقه مهم وقت کافی بگذاریم و سعی کنیم به قدر کافی به آنها آموزش دهیم. پزشکان طراز اول جهان در این مدیریت زبانزد هستند. ابروهای درهم‌کشیده و تبخترهای نابجا در مقابل بیمار، او را از درمان درست دور می‌کند.

سوم: قبول کنیم جامعه امروز ما به هر دلیلی پرخاشگرتر، عصبانی‌تر و بی‌حوصله‌تر است. رابطه‌اش با پزشک، باز به هر دلیلی که در این مجال نمی‌گنجد، مخدوش و بدبینانه است. همراه‌کردن این‌چنین اجتماعی، هنر مردبودن می‌خواهد و مردانه خدمت‌کردن! از ما بعید است اسیر این‌چنین فضاهای ناسالمی شویم. قسمت مهمی از کار ما از کدورت خارج‌کردن این اتمسفر است.

چهارم: ویروس مال‌اندوزی و چشم‌و‌هم‌چشمی‌های خاص، خواسته یا ناخواسته، همه اقشار جامعه ما را درنوردیده و برخی را در حد سرطان لاعلاج، بیمار و زمین‌گیر کرده است. مواظب باشیم به چنین بیماری مزمنی، ما کمتر گرفتار شویم که سفیدپوشان اگر گرفتار شوند، سونامی سیاه‌پوشی یک جامعه دور از ذهن نخواهد بود.

پنجم: باید پذیرفت درمان در روزگار ما در ید قدرت یک رشته و تخصص خاص نیست. بیماران امروز اغلب یک کلونی از ناخوشی‌های ناخواسته‌اند. سعی کنیم در درمان آنها تیمی همدل تشکیل دهیم و قبل از اینکه جهان نیز در این مقوله از ما پیشی گیرد، بیماری را به‌صورت تیمی درمان کنیم نه فردی! ارجاع درست به همکاران هم‌تیمی، بخش مهم و لاینفک درمان شما محسوب می‌شود.

ششم: استادان دانشگاهی عزیز! هر روز که پیش‌تر می‌رویم، استاد زیادتر اما الگو، نایاب‌تر می‌شود. سربسته بگویم در دانشگاه‌های علوم پزشکی امروز ما استاد کم نداریم، اما فقر الگوهای اخلاق، رفتار و بزرگ‌اندیشی برای دانشجویان پزشکی به‌شدت ذوق آدمی را کور می‌کند.
آموزش‌های نفس‌به‌نفس تبدیل به کتاب و جزوه و mp٣های خشک و بی‌روح شده است. پزشکان نام‌آور هرچه در انبان خود دارند از مطالعات محوری و الگوهای زنده زمان خود دارند.
هرچه کتاب‌ها، روزبه‌روز رنگی‌تر و پرزرق‌وبرق‌تر شده، حضور طبیبان حاذقی که هرروز و هرشب مشق انسان‌بودن را به شاگردان خود سرمشق کنند، کمی کمتر شده است! این موضوع ویروس نیست که دوره خود را گذرانده و وضع بهبود یابد، چرکی است که درمان قاطع، درست و بجا می‌خواهد.

دکتر حسین کرمانپور، رئیس اورژانس بیمارستان سینا ، روزنامه شرق
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

کمبود اخلاق پزشکی

پستتوسط آرش » شنبه شهریور 14, 94 1:38 pm

رئیس قدیمی‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور که یکی از جراحان زُبده پیوند کبد ایران است،می‌گوید درآمدش میلیاردی نیست چون در بخش دولتی کار می‌کند ولی از کمبود اخلاق پزشکی دل پُری دارد و منشاء آن را نیز در تغییر اولویت و کمرنگ‌شدن اخلاق در کل جامعه می‌داند.

http://www.salamatnews.com/news/160486/ ... B%8C%D9%85
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

زمان استاندارد ویزیت پزشکان برای هر بیمار چقدر است؟

پستتوسط آرش » سه شنبه دی 1, 94 10:06 pm

دکتر جهانگیری معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی کشور درباره زمان استاندارد ویزیت پزشکان گفت: استاندارد ویزیت در مصوبه تعرفه سال 94 هیئت وزیران برای تعرفه‌های خدمات پزشکی آمده است. این استاندارد برای ویزیت پزشکان عمومی 15 دقیقه، پزشکان متخصص 20 دقیقه، پزشکان فوق تخصص 25 دقیقه و برای روان‌پزشکان نیز 30 دقیقه تعیین و به همه مراکز درمان ابلاغ شده است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: این زمان‌ها برای اولین ویزیت تعیین شده تا پزشک زمان کافی برای دریافت شرح حال از بیمار داشته باشد این زمان بر اساس نوع و شدت بیماری می‌تواند اندکی تغییر کند، برای مثال کسی که به علت پا درد بر اثر ضربه مراجعه می‌کند نسبت به فردی که علت بیماری نامشخصی دارد زمان کمتری برای بررسی و معاینه می‌خواهد‌. همچنین بیماری که برای چندمین مرتبه به پزشک مراجعه می‌کند در هنگام مراجعه، پزشک معالج با علم به وضعیت بیمار زمان ویزیت را به بررسی شرح حال و تجویز داروهای جدید می‌پردازد.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی کشور در پایان خاطر نشان کرد: مراکز دولتی و خصوصی ملزم به پیروی از این زمان‌ها برای اولین ویزیت بیمار هستند این زمان‌ها بصورت میانگین اعلام شده تا برای مثال پزشک عمومی بتواند حداکثر 8 بیمار و پزشک متخصص 6 بیمار در ساعت و تخصص‌های دیگر به مراتب کمتر بیماران را مورد ویزیت قرار دهند.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

بحران پزشكي در ايران

پستتوسط آرش » پنج شنبه اسفند 5, 95 8:50 am

ديد عقلاني به پزشكي، كار را به جايي رسانده كه پزشك فقط بر‌اساس آزمايش خون و دستگاه، بررسي خود را انجام مي‌دهد. پزشكان اصلا به حرف بيمار گوش نمي‌دهند. پزشك فراموش كرده كه بايد رابطه‌اي با بيمار داشته باشد. اين مسئله ارتباط با بيمار را كاملا قطع و بدن او را به يك سري نمودار و عكس محدود مي‌كند.تحقيق‌ها نشان مي‌دهد بيش از ٩٠ درصد نسخه‌هاي ام‌آر‌آي‌ كه دكترها مي‌نويسند، كاملا بيهوده است و در گذشته پزشك بر‌اساس يك معاينه و حين صحبت تشخيص مي‌داد بيمار مشكلي ندارد و بيهوده مردم را زير اشعه‌هاي سرطان‌زا نمي‌فرستادند، ولي امروز ديگر بحث معاينه و تجربه وجود ندارد.

روزنامه شرق نوشت: نشست نقد اجتماعي «مرگ چهره‌ها و امر پزشكي» از سوي گروه جامعه‌شناسي پزشكي و سلامت انجمن جامعه‌شناسي ايران، روز گذشته در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار شد. در اين نشست كه با حضور مزدك دانشور، ارسيا تقوا، بابك قرائي‌مقدم، ‌ابوعلي ودادهير، فرزانه طاهري و يوسف‌ اباذري برگزار شد، متخصصان، به بحران پزشكي پرداختند كه به يك‌باره بعد از مرگ چهره‌هاي مشهوري مانند عباس كيارستمي، به بحثي عمومي بدل شد.

آنچه در ادامه مي‌خوانيد گزيده‌اي از سخنان يوسف اباذري است؛
چرا ايراني‌ها اين‌قدر دوست دارند بيمار باشند؟ در اطرافم همه مي‌گويند بيمارند، ولي پزشكان و به‌‌ویژه روان‌پزشكان ما به اين مسئله نمي‌پردازند. اين سؤال برايم پيش آمد كه چرا همه و خودم هميشه دوست داريم مريض باشيم.

مملكت ما براي مرض خوب است و بيمار چيز رمانتيكي به نظر مي‌آيد. حرف «توماس مان»، امروز درباره جامعه ما صادق است. او مي‌گفت كساني كه ديدي رمانتيك به بيماري دارند، آزادند؛ چون قواعد جامعه از دوش آنها برداشته مي‌شود.درباره كيارستمي پزشكان گفتند ما او را نمي‌شناختيم. معناي اين حرف اين است كه ما فقط به سلبريتي‌ها رسيدگي مي‌كنيم، نه افراد معمولي. مسئله دوم و بغرنج‌تري كه از اين پاسخ بر‌مي‌آيد، اين است كه پزشكي كه نام كيارستمي را نشنيده، كاملا از فضاي فرهنگي ايران بي‌خبر است.

نتايج يك نظرسنجي نشان مي‌داد پزشكان از نظر معلومات عمومي در سطح بسيار ضعيفي قرار دارند؛ مثلا بتهوون را نمي‌شناسند و پايتخت فلان كشور را نمي‌دانند. البته روشن است كه درباره وضعيت كلي پزشكان سخن مي‌گويم؛ پس اينكه گفته شد كيارستمي را نمي‌شناختند خود مشكلي بزرگ‌تر است.در نظر فرويد، پزشك وقار قبلي بيمار را به او باز‌مي‌گرداند، ولي امروز اين حالت بين پزشك و بيمار از بين رفته است. بين پزشك و بيمار دو نوع رابطه وجود دارد؛ رابطه اول، دارو‌محور است كه بازمانده دوران روشنگري است.

در اين ديد، بدن انسان مكانيسم و شيمي مشخصي دارد و حرف بيمار مهم نيست. اين پزشك است كه با دارو يا عمل جراحي سلامتي را باز‌مي‌گرداند. در دوران جديد جنبش‌هايي در سراسر دنيا به راه افتاده كه بيمار‌محورند. در نظر آنها دارو در برخي افراد جواب نمي‌دهد، هر دارو يك اثر جانبي هم دارد و گفت‌و‌گوي پزشك با بيمار يك مسئله اخلاقي نيست. هدف اين جنبش‌ها تجديد نظر در نگاهي به پزشكي است كه بازمانده دوران روشنگري است و سردمدار آن آمريكاست. يك بيمار آمريكايي وقتي به پزشك مراجعه مي‌كند، به ‌عنوان سوم‌شخص صحبت مي‌كند؛ مثلا مي‌گويد اين پا يا اين دست درد مي‌كند؛ يعني بيمار نيز ديدي مكانيكي به بدن خود دارد. پزشك هم سؤال‌هاي عقلاني مي‌پرسد. وقتي چنين ديد افراطي‌ای به ايران وارد مي‌شود، طنيني جادويي مي‌يابد. در آمريكا دست‌كم نگاهي علمي وجود دارد، ولي در ايران پزشك و بيمار فكر مي‌كنند مسئله شبيه جادو است. دكتر در اولين اقدام به روشي دكارتي براي بيمار يك آزمايش مي‌نويسد تا بدن او را شناسايي كند.

ديد عقلاني به پزشكي، كار را به جايي رسانده كه پزشك فقط بر‌اساس آزمايش خون و دستگاه، بررسي خود را انجام مي‌دهد. پزشكان اصلا به حرف بيمار گوش نمي‌دهند. ميشل فوكو دراين‌باره بحث‌هاي بسيار مهمي دارد.ما شعار مرگ بر آمريكا سر مي‌دهيم، ولي همه چيزمان تا مفرغ آمريكايي است. عقل‌گرايي افراطي كه در پزشكي آمريكا وجود دارد، با ورود به ايران ابعاد غول‌آسايي مي‌يابد.

وقتي پزشك فقط از ام‌آر‌آي استفاده مي‌كند، به قول آدورنو و بنيامين اين تجربه است كه از بين مي‌رود. پزشك فراموش كرده كه بايد رابطه‌اي با بيمار داشته باشد. اين مسئله ارتباط با بيمار را كاملا قطع و بدن او را به يك سري نمودار و عكس محدود مي‌كند.نوليبرال‌ها نظام پزشكي‌ را داغان كرده‌اند و اين مسئله در ايران بيشتر به چشم مي‌آيد. تحقيق‌ها نشان مي‌دهد بيش از ٩٠ درصد نسخه‌هاي ام‌آر‌آي‌ كه دكترها مي‌نويسند، كاملا بيهوده است و در گذشته پزشك بر‌اساس يك معاينه و حين صحبت تشخيص مي‌داد بيمار مشكلي ندارد و بيهوده مردم را زير اشعه‌هاي سرطان‌زا نمي‌فرستادند، ولي امروز ديگر بحث معاينه و تجربه وجود ندارد. پزشك مهم‌ترين رابطه‌اش با بيمار را از دست داده است.

مسئله بعدي كه قصد دارم مطرح كنم، درباره «نفس نوليبرال» است. اين نفس، چيزي است كه ساخته مي‌شود براي اينكه فرد بتواند رقابت كند و «ارزش» بيافريند. تنها هدف نفس نوليبرال، موفقيت است. براي رقابت، بدن بايد زيبا باشد و از اينجاست كه انواع عمل‌هاي زيبايي رواج مي‌يابد. ماجرا رواني هم هست. زماني مد‌گرايي محدود به لباس بود، ولي امروز به بدن هم رسيده است. ربطي به شمال و جنوب شهر هم ندارد. نفس نوليبرال به دنبال رقابت و موفقيت است و همه مجبورند يك نفس (self) بسازند. مي‌گويند هر نوعي از بيماري، هم مربوط به تن است و هم روان. در جامعه نوليبرال افراد معمولي و ترس‌زده بايد با افراد قوي رقابت كنند. در اين لحظه گفتار پزشكي با اقتدار وارد مي‌شود و مي‌گويد جسم و روحت را طوري درست مي‌كنم كه موفق شوي. به‌اين‌ترتيب، طبقات پايين از دست مي‌روند. بازار كليه به وجود مي‌آيد و بيمارستان- هتل‌ها تأسيس مي‌شوند. متأسفانه پزشكان ما به اين مشكلات نمي‌پردازند.سرمايه‌داري جديد و نوليبراليسم تلاش زيادي مي‌كند كه فضاي روشنفكري دهه ١٣٣٠ و ١٣٤٠ و ١٣٥٠ از ياد برده شود. آن سنت روشنفكري، سنت من است و من را قادر مي‌كند به يك سنت وفادار باشم و بهتر از هر نوع بومي‌گرايانی كه فقط در اوج فلسفه كار مي‌كنند و به حكمت عملي كاري ندارند، من را با سنت انتقادي خودم آشتي مي‌دهد. مسئله پزشك و بيمار يكي از مسائلي است كه من به ‌عنوان يك آدم ايراني با آن درگيرم.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد
 
پست: 2264
تاریخ عضویت: سه شنبه اسفند 1, 91 10:43 am
محل اقامت: تهران

Re: نشانه های پزشک بد بی مسئولیت

پستتوسط توکل به خدا » پنج شنبه تیر 15, 96 5:12 pm

پزشکی=تجارت پول.خونه بالا شهر خریدن -پز دادن -گوش ندادن به حرف مریض- ماشین میلیاردی خریدن-به خاطر یک انحراف بینی تو اتاق عمل اونقدر بیهوشی زده بودند که دیگه مریض بالا نیومد ---برا یک سرما خورده گی دکتر میری هزار تا مریضی دیگه میگیری ...اکثر دستگاهها شون عفونی هستند خدانکنه اندوسکوپی بری فقط خدا رحم کنه به حال مریض ها
توکل به خدا
کاربر نیمه فعال
 
پست: 81
تاریخ عضویت: شنبه خرداد 20, 96 6:43 am

قبلی

بازگشت به • اجتماعی، فرهنگی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 0 مهمان

cron