درمان به روش حساسيت زدايي و تجديد پردازش با حركات چشمي-EMDR

مدیر انجمن: آرش

درمان به روش حساسيت زدايي و تجديد پردازش با حركات چشمي-EMDR

پستتوسط آشنا » دوشنبه آذر 9, 94 11:29 pm

بيماراني كه ساليان متوالي از اضطراب ،خاطرات پريشان كننده،كابوسهاي شبانه،بي خوابي،عشقهاي نافرجام ،تجاوز ياحوادث معذب كننده رنج مي برند،مي توانندبا استفادهاز يك روش انقلابي جديد در درمان ،موسوم به EMDR درمان شوند. تحقيقات نشان مي دهند كه EMDR روشي بسيار سريع ،ايمن و موثر است.EMDR از دارو يا هيپنوز استفاده نمي كند.اين تكنيك بسيار ساده ،غير تهاجمي و شامل همكاري بيمار درمانگر است بصورتي كه ترميم و درمان بطور موثري انجام پذيرد.اين درمان كوتاه مدت و قدرتمند براي طيف وسيعي از اختلالات شامل دردهاي مزمن ،فوبياها،افسردگي ،استرس ،حملات پانيك،اختلالات تغذيه اي و Self Image ضعيف و اختلالات هيجاني قوياُ موثر است.

EMDR مخفف Eye movement desensitization and reprocessing يك تكنيك روان درماني جديد است كه حساسيت زدايي و تجديد پردازش با حركات چشمي ناميده مي شود و همچنين تكنيكي موثر و سريع الاثر براي درمان PTSD (سندرم استرس پس از سانحه) مي باشد اين تكنيك از تحريك دو سويه با حركات چپ و راست چشم تحريك لمسي يا صوتي استفاده مي كند كه با فعال مكرر نيمكره هاي مغز ،تجارب هيجاني راكه در سيستم عصبي بدام افتاده اند ،تخليه مي كند.اين تكينيك به سيستم نوروفيزيولوژيك و اساس ارتباطات ذهن - بدن كمك مي كند كه خود را از سيستم هاي بلوكه كننده وارهانده و ارتباطات جديد را شكل دهد.

فرض بر این است که انسانها از یک نظام فیزیولوژیکی فطری برخوردارند که برای پردازش اطلاعات در جهت سلامت روانی تنظیم شده است. نظام پردازش اطلاعات برای بازگرداندن سلامت روانی طراحی شده است ، درست به همان صورتی که باقی بدن وقتی که صدمه می بیند ،از لحاظ فیزیولوژیکی التیام می یابد.به طور خلاصه ، آسیب روانی زمانی روی می دهد که نظام پردازش اطلاعات متوقف شده باشد.

رویدادهای آسیب زای زندگی ، باعث شکل گیری الگوی بیمارگون عواطف ، رفتارها ، شناخت ها ، احساسها وساختارهای مربوطه می شوند.ساختارهای بیمار گون به این علت روی می دهندکه اطلاعات پردازش نمی شوند ؛ در عوض ، اطلاعات آسیب زا را در زمانی که رویداد آزارنده اتفاق افتاده است ، به صورت راکد ، حل نشده و ثابت اندوزش شده است. تجربیات قدیمی و آزارنده ، در وضعیت ویژه حالت، در دستگاه عصبی نگهداری می شوند. بنابراین،آسیب در فیزیولوژی اعصاب «گیر می کند» یا «مسدود می شود» علت اینکه آسیب روانی بعد از واقعه آزارنده ادامه می یابد این است که محرک های روزمرّه ،احساس ها و افکار منفی این خاطرات آسیب زا را فرا می خوانند وباعث می شوند که درمانجو هماهنگ با این آسیب عمل می کند. به عبارت دیگر ؛ فقدان پردازش یا حل مناسب، به معنی آن است که درمانجو از لحاظ هیجانی و رفتاری ، مطابق با آسیب واکنش نشان می دهد. وقتی که فرد در وضعیت ویژه حالت آزارنده وتحریک کننده متوقف شده باشد، رویدادهای جاری مرتباً آسیب را راه اندازی می کنند و آسیب به صورت کابوس ، فلاش بک (بازگشت به گذشته) ، افکار مزاحم و رفتار اجتنابی ابراز می شود. بر ای مثال، خانم میانسالی را در نظر بگیرید که در دوره نوجوانی توسط پدر الکلی اش مورد بهر کشی جنسی قرار گرفته است. اگر چه اکنون از لحاظ عقلانی می داند که او دیگر دختر نوجوانی نیست که باید توقعات جنسی پدر الکلی اش را برآورده سازد ، ولی این آسیب ادامه می یابد و بر تعامل های او با همسرش اثر منفی می گذارد. چرا که او و پردازش اطلاعات وی در گذشته متوقف مانده اند. خاطرات آسیب زا زیربنای خصوصیات شخصیتی بیمارگون هستند.

از این رو ، رفع گرفتگی این نظام ودگرگون کردن خاطرات ، ویژگیهای شخصیت را تغییر خواهد داد. برای انجام این کار ، یعنی رفع گرفتگی در نظام پردازش اطلاعات با استفاده از روش EMDR بیشتر از حرکات جهشی (ساکادیک) چشم استفاده می شود. علاوه بر این روشهای دیگر رفتار درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

جنبه های اثر بخش موجود در تکنیک EMDR

[color=#0000FF]1 : رویارویی کنترل شده[/color]: رویارویی جزئی اساسی از درمان رفتاری ، به ویژه در درمان اختلال های پس از ضربه ویا هر گونه خاطره آزار دهنده است . در تکنیک EMDR سعی بر این است که بیماران تصویرهای آسیب دیدگی خود را مکرراً در ذهن بیافرینند و با آنها روبه رو شوند تا بالاخره از برآشفتگی ناشی از آنها خلاصی یابند.

بازخوانی خاطرات آسیب زا ، همراه با اطمینان بخشی درمانگر شرایط مناسبی را برای رویارویی های مکرر فراهم می آورد ، شرایطی مغایر با تولید پاسخهای اجتنابی که معمولاً بخشی از آسیب شناختی خود اختلال است و در جای خود نیز سبب نگهداری و تحکیم اختلال می شود. افزون بر این ، رویارویی برای بیمار یک احساس تسلط به بار می آورد که با آن می تواند در ذهن خود محرک درونی آسیب زا را شناسایی کرده و در جهت تغییر آن بکوشد.

2 : شناسایی خود سنجی های منفی : وقتی در جریان درمان ، بیماران بتوانند خود سنجی منفی را که از آسیب روانی حاصل شده است شناسایی کنند ، این خود می تواند به درک غیرمنطقی بودن آن کمک کند.

3: ترکیب مؤلفه های شناخت ، احساس و خاطره: مرتبط نمودن جنبه های اولیه آسیب از طریق تمرکز بر تصویر ، شناختواره منفی و احساسهای بدنی به بیمار کمک می کند تا به اطلاعات مختل کننده دسترسی پیدا کند. این اطلاعات ، متعاقباً از طریق شناختواره مثبت با اطلاعات هیجانی تصحیح کننده تلفیق می شود و گره می خورد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

کودکان:
وقتی با سرزنش و انتقاد زندگی می کنند می آموزند بی اعتماد به خود باشند.
وقتی با خشونت زندگی می کنند می آموزند که جنگجو باشند.
وقتی با ترس زندگی می کنند می آموزند که بُزدل باشند.
وقتی با ترحم زندگی می کنند می آموزند که به خود احساس ترحم داشته باشند.
وقتی با تمسخر زندگی می کنند می آموزند که خجالتی باشند.
وقتی با حسادت زندگی می کنند می آموزند که در خود احساس گناه داشته باشند.
اما
اگر با شکیبایی زندگی کنند بردباری را می آموزند.
اگر با تشویق زندگی کنند اعتماد و اطمینان را می آموزند.
اگر با پاداش زندگی کنند با استعداد بودن و پذیرندگی را می آموزند.
اگر با تصدیق شدن زندگی کنند عشق را می آموزند.
اگر با توافق زندگی کنند دوست داشتن خود را می آموزند.
اگر با تایید زندگی کنند با هدف زندگی کردن را می آموزند.
اگر با صداقت زندگی کنند حقیقت را می آموزند. اگر با انصاف زندگی کنند دفاع از حقوق را می آموزند.
اگر با اطمینان زندگی کنند اعتماد به خود و اعتماد به دیگران را می آموزند.
اگر با دوستی و محبت زندگی کنند زندگی در دنیای امن را می آموزند .

منبع: http://baavar.com/225-EMDR-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F.html
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه
 
پست: 727
تاریخ عضویت: شنبه فروردین 3, 92 8:32 pm
محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

فیلم های آموزشی EMDR

پستتوسط آشنا » دوشنبه آذر 9, 94 11:32 pm

کانال EMDR در نماشا: http://www.namasha.com/EMDR
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه
 
پست: 727
تاریخ عضویت: شنبه فروردین 3, 92 8:32 pm
محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG


بازگشت به هیپنوتراپی - درمان آی بی اس

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 0 مهمان