براي رفع مشکل نفخ معده چه کنيم؟

مدیران انجمن: آرش, آشنا

براي رفع مشکل نفخ معده چه کنيم؟

پستتوسط هستی » چهارشنبه آبان 8, 92 7:21 pm

اگر شما هم جزو افرادي هستيد که از اين معضل رنج مي برند، پيشنهاد مي کنيم با انجام توصيه هاي زير درصدد رفع مشکل خود برآييد.

1- مهم ترين و اولين گام، آرام و آهسته غذا خوردن و جويدن کامل لقمه هاست. سعي کنيد در محيطي به دور از استرس غذا را صرف کنيد و موقع غذا خوردن کمتر صحبت کنيد.

2- از انجام کارهايي که باعث ورود هواي بيشتر به شکم مي شود، مثل جويدن مداوم آدامس يا مکيدن آب نبات، کشيدن پيپ و سرکشيدن ناگهاني مايعات خودداري کنيد.

3- سعي کنيد خوراکي هاي حاوي مواد نفخ زا را در رژيم غذايي خود کاهش دهيد ( به طور کامل حذف نکنيد) مانند: حبوبات مثل انواع نخود و لوبيا، لبنيات مثل شير، بستني و پنير، سبزيجاتي مثل انواع کلم و گل کلم ،کرفس و کاهو، سير و پياز،بادمجان و هويج و تربچه، ميوه هايي مثل آلو و زردآلو، سيب و گلابي، غلاتي مثل جوي دوسر،ذرت، نان هاي سبوس دارو بادام هندي. از مصرف نوشابه هاي گازدار و قرص هاي جوشان تا حد امکان خودداري کنيد. در مورد حبوبات مي توانيد يک ساعت قبل از مصرف آن ها را خيس کنيد و موقع طبخ آب آن را دور بريزيد.به اين صورت علاوه بر کاهش ميزان مواد نفخ زا، ويتامين هاي حبوبات هم حفظ مي شود.

4- مي توانيد براي کاهش ميزان نفخ بعد از غذا، از قرص هاي دايجستيو و پانکراتين ( حاوي آنزيم هاي گوارشي) و دايمتيکون فعال شده ( سايمتيکون) استفاده کنيد. افرادي که با خوردن لبنيات مشکل دارند، مي توانند از قرص هاي حاوي آنزيم لاکتاز که در سيستم دارويي ما موجود است، استفاده کنند. همچنين اگر مشکل شما به علت کندي حرکات دستگاه گوارش باشد، ممکن است قرص متوکلوپراميد توسط پزشک تجويز شود.

5- بعضي ترکيبات گياهي هم وجود دارد (هم به شکل تازه و هم به صورت عصاره و عرقيات) که در کاهش نفخ شکم موثر است، مانند ماست ، زيره سبز و سياه، هل، دارچين، زنجبيل،ريحان، آويشن و نعناع فراموش نکنيد در اشخاص مبتلا به مشکل ريفلاکس( برگشت غذا از معده به مري) ، مصرف عصاره يا عرق نعناع به علت شل شدن دريچه معده، ممکن است باعث بدتر شدن اين مشکل شود.

6- در موقع ابتلا به يبوست، غذاي باقي مانده در دستگاه گوارش ايجاد نفخ مي کند در اين موارد هرچه سريع تر با استفاده از ملين هاي طبيعي يا دارو به رفع مشکل خود اقدام کنيد.
هستی
کاربر فعال

Re: براي رفع مشکل نفخ معده چه کنيم؟

پستتوسط noshin » پنج شنبه آبان 9, 92 3:57 pm

من یه مدت اومدم از کپسول کلپرمین استفاده کردم
حالم خیلی بدتر شد
noshin
کاربر نیمه فعال

محل اقامت: خوزستان

پستتوسط m1988 » پنج شنبه آبان 9, 92 7:56 pm

بچه ها این مورد 1 یعنی آهسته خوردن غذا خیلی خیلی مهمه من خودم به شخصه هر وقت غذامو آهسته می خورم و خوب می جوم اصلاً بعد غذا نفخ نمی کنم ولی اگه تند تند بخورم.... چشتون روز بد نبینه!! :?
whatever doesn`t kill you, makes you stronger
m1988
مدیر انجمن

محل اقامت: تهران

پستتوسط هستی » پنج شنبه آبان 9, 92 11:04 pm

آره واقعا آهسته خوردن و خوب جویدن غذا خصوصا در کمال آرامشش خیلی مهمه.خوش به حال کسایی که می تونن این طور باشن.من که نمی تونم.حالا آهسته خوردنشو خوب جویدنشو شاید بتونم اما در کمال آرامششو نه!من کلا آدم پر استرسی هستم....اصن یه وضعی.... :(
هستی
کاربر فعال

پستتوسط poya » چهارشنبه آبان 15, 92 9:23 am

منم موقع غذا خوردن حتی پیشه خونوادم اینقدر استرس دارم که میخوام سریع بخورم تموم شه ولی این طور خوردنم باعث نفخ میشه ولی وقتی خودم تنها هستم سعی میکنم کم ولی با حوصله زیاد غذا بخورم
آواتار کاربر
poya
کاربر نیمه فعال

محل اقامت: mazandaran /مجرد

پستتوسط سایه روشن » چهارشنبه آبان 15, 92 5:03 pm

سلام اگه در این مورد نگران باشی حتما این اتفاق میوفته

با ارامش غذا تو بخور در عوض نگرانی رو بزار کنار
سایه روشن
کاربر حرفه ای

پستتوسط امیدوار » پنج شنبه آبان 16, 92 12:48 pm

poya نوشته است:منم موقع غذا خوردن حتی پیشه خونوادم اینقدر استرس دارم که میخوام سریع بخورم تموم شه ولی این طور خوردنم باعث نفخ میشه ولی وقتی خودم تنها هستم سعی میکنم کم ولی با حوصله زیاد غذا بخورم

پسرم برای چی شما استرس میگیری پیش خانوادت.کی از مامان بابای آدم محرم تر.. راحت باش ..چیزی وجود نداره که خجالت بکشی...تو هرجووورم باشی اونا دوست دارن و براشون یه عالمهههههههههه مهمی..ریلکس باش.. سعی کن همه چی رو به شوخی بگیری اینجوری خیلی راحتتری :lol:
صدای خنده خدا را می شنوی؟ به آنچه تو محال میپنداری میخندد...
بخند و امیدوار باش ...
امیدوار
مدیر انجمن

محل اقامت: متاهل/24ساله

پستتوسط Elham » پنج شنبه آبان 16, 92 3:31 pm

بچه ها یه 10 20 دقیقه بیاده روی هم بعد غذا خیلی خوبه
Elham
کاربر ساده

پستتوسط sahar » جمعه آبان 16, 92 12:40 am

من موقع غذا خوردن اینقدر حواسم به غذاست که به نفخ و اینا فک نمیکنم دیگه:دی
ولی جدی هر چی بیشتر بهش فک کنیم بدتره،همین که آهسته غذا بخورین کافیه،به خودتون استرس ندین بدتر میشه
sahar
کاربر ساده

محل اقامت: شیراز

پستتوسط ibs&me » جمعه آذر 8, 92 2:28 pm

سلام هم دردا
تا حالا به جراحی فکر کردید؟ میگن از انتهای روده می برند بعد انتهای جدیدو به مقعد وصل می کنند ی پز شک به نام دکتر مغاری این کارست فکر کنم مطبش پاسدارانه
ibs&me
کاربر تازه وارد

بعدی

بازگشت به • روش های درمان - درمان بی اختیاری

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 3 مهمان