تنقیه...نظر شما دوستان عزیز درمورد این روش چیه؟

مدیران انجمن: آرش, آشنا

تنقیه...نظر شما دوستان عزیز درمورد این روش چیه؟

پستتوسط sahaar » پنج شنبه مرداد 22, 94 9:16 pm

سلام دوستای گلم. بنده تازه وارد هستم تو این سایت...نمیدونم مطلبم رو دارم جای درستی ارائه میدم یا خیر. به هرحال شما به بزرگواری خودتون ببخشید.
حقیقتش من هم مثل شما مشکل بی اختیاری گاز روده دارم(یا بهتره بگم داشتم.) درحقیقت بطور اتفاقی طی یکی از سرچ هام تو گوگل با این فروم برخورد کردم. با خودم گفتم راهکارم رو با شما دوستای گلم درمیون بذارم، چون به خوبی میدونم این بیماری عجیب و غریب که آخرش هم نفهمیدم واقعیه یا توهم، چه گندی به زندگی فردی(خصوصا اجتماعی)آدم میزنه.
درواقع میخوام تجربیاتم رو در اختیارتون قراربدم، اگر قابل بدونید و کمی صبور باشید...
ممنونم
sahaar
کاربر تازه وارد

Re: تنقیه...نظر شما دوستان عزیز درمورد این روش چیه؟

پستتوسط sahaar » پنج شنبه مرداد 22, 94 9:17 pm

من از بچگیم،یه دختر کمرو، آروم و تا حدی هم مضطرب بودم.حدود سن 16 17 سالگی یه شب یه حمله عصبی بهم دست داد.اوایل پزشکا حدس میزدن بیماری قلبی دارم، ولی بعدها فهمیدم اسم این حملات، حملات وحشت یا همون panic attack هستش.تصور من اینه که مشکل من از همون جا شروع شد. سوم دبیرستان بودم که از همون آغاز سال تحصیلی، متوجه شدم بغل دستیم واکنش های عجیبی از خودش نشون میده...کلا دختر حساسی بود و مثلا با دیدن جوراب حال تهوع دست میداد بهش.دائم جاشو عوض میکرد و من اصلا نمیفهمیدم چشه.
از همون جا بود که فهمیدم مشکلی دارم و باید رفعش کنم. فکر کردم شاید دهنم بو میده...مسواک میاوردم تو آبخوری مدرسه یواشکی مسواک میزدم.زود به زود جورابامو عوض میکردم تا بو نده.هر روز دوش میگرفتم....ولی بچه ها، فایده ای نداشت.یکی دو سال گذشت تا اینکه دانشگاه قبول شدم. تو این مدت دیگه تقریبا دستم اومده بود که مشکل نه از بوی بدنمه، نه دهنم، نه جورابم، نه لباسام...
خلاصه سرتونو درد نمیارم. اون قدر حرف نگفته دارم که اگه چند شبانه روزم بنویسمشون تموم نمیشه.
پس یکسره میرم سر اصل مطلب...
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » پنج شنبه مرداد 22, 94 9:18 pm

از اونجایی که روم نمیشد مشکلم رو به کسی، حتی اعضای خونوادم بگم، شروع کردم به تحقیق کردن ازطریق یاور همیشگیم...اینترنت
کلی مقاله ایرانی و خارجی خوندم... فهمیدم که این بویی که از ما خارج میشه درحقیقت همون بوی مدفوعه که توی روده باقی مونه و تو مراحل دفع به درستی خارج نمیشه.البه باید بگم که من مشکل یبوست هم داشتم. بنابراین بعد از کلی تحقیق به این نتیجه رسیدم که روش خانگی تنقیه مناسب ترین روشه... تو کشورهای خارجی دستگاه و وسیله خاصی برای انجام این کار تو خونه وجود داره، ولی در ایران خیر...یعنی من که ندیدم. باید بگم که این روشیه که بعضی از بیمارای قطع نخاعی که از کمر به پایین فلجن هم ازش استفاده میکنن.
ممکنه این روش عیب هایی داشته باشه و احتمالا بعد یه مدت باعث کم کاری روده بشه...ولی به نظرم برای بیماریی امثال ما که تمام زندگیمون مختل شده، و فقط خدا میدونه که هممون چه تجربیات تلخی داشتیم، فوایدش بیشتر از مضراتشه...
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » پنج شنبه مرداد 22, 94 9:18 pm

ممکنه بپرسید چطور تو خونه این کارو انجام میدی؟؟؟؟!!!!؟؟؟
بدون سانسور و تعارف میگم...وقتی خواستید عمل دفع رو انجام بدید،سر شیلنگ آب رو آروم روی دهانه مقعدتون قرار میدید، شیر آب گرم رو یا بهتره بگم ولرم تا اونجایی که نسوزید(چون مقعد خیلی حساسه)، با فشار نسبتا زیاد باز کنید. نترسید، اجازه بدین چند لحظه، تا اونجایی که رودتون گنجایش داره و بهش فشار نمیاد آب وارد رودتون شه. بعد تخلیه راحت صورت میگیره... چند بار این عمل رو تکرار کنید و مطمئن شید شیکمتون کاملا خالی و سبک شده...فکر میکنم این روش میتونه به بعضی از دوستانمون که از یبوست شدید رنج میبرن هم کمک کنه.
لازم نیست این عمل رو همیشه و هر روز انجام بدید، چون همونطور که گفتم ممکنه در درازمدت تنبلی و کم کاری روده بیاره، و دیگه نتونید دفع طبیعی داشته باشید.
فقط قبل از حضور در مکان هایی که فکر میکنید اونجا به مشکل برخواهید خورد، این روش میتونه بسیار بسیار زیاد کارساز باشه...
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » پنج شنبه مرداد 22, 94 9:29 pm

همونطور که میدونیید، آی بی اس یه بیماری سایکوسوماتیک یا روان تنیه...یعنی همزمان جسم و روح رو درگیر میکنه.
اگه بشه علائم جسمانی بیماری رو ازبین برد، علائم روانی هم آروم آروم پا به فرار میذارن.
پس توصیه میکنم حتی برای یک مدت کوتاه هم که شده از این روش، یعنی همین روش تنقیه، استفاده کنید، به امتحانش میارزه...
در مورد من که به خوبی جواب داده، درحال حاضر 24 سالمه، 3 ،4 سالی میشه که از این روش تو مواقع اضطراری استفاده میکنم...
اگرهم شیکمتون روونه، یعنی مدفوعتون در عمل دفع بطور کااااااااااااااامل تخلیه میشه، که اصلا احتیاجی هم به تنقیه ندارید.
فقط بازم میگم بطور کااااااااااااامل رودتون رو تمیز نگه دارید، قطعا و قطعا کمک میکنه.
درکنارش حتما به روانپزشک هم مراجعه کنید...نترسید و مشکلتون رو مطرح کنید...قرص های ضدافسردگی و ضداضطراب هم میتونه تو تعدیل آثار روحی این بیماری کارساز باشه
موفق باشید دوستای گلم و یادتون باشه که واسه هر در بسته ای یه کلیدی هست...تسلیم نشید
یا علی
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط mehdigh » جمعه مرداد 23, 94 8:59 pm

سلام و عرض ادب، ممنونم که دلسوزانه تجربیات خود را در اختیار بقیه قرار دادید.
بنده هم با نظرشما موافقم. اگه روده کاملا تخلیه بشه، مشکل بسیار کم تره. من شنیدم حتی تو بیمارستان ها چنین کاری (با شلنگ آب) انجام میشه. البته در مورد کسانی که مدت ها یبوست باشند و عدم دفع باعث برآمدگی شکم شده باشه. بنده معمولا یبوست ندارم؛ البته دفعم طبیعی نیست. معمولا هروقت دستشویی میرم، به اندازه ی یک بار دوش گرفتن آب مصرف می کنم. با انگشت تمام راست روده رو چندبار می شورم. یک برآمدگی وسط راست روده احساس می کنم که بعید نیست همان «پرولاپس» باشه.
بنده هم با اضطراب مخالفم. اضطراب فقط تشدیدکننده است. همان جوری که شما نوشتید، بنده هم ابتدا هیچ حسی نسبت به اتفاقی که برام می افتاد نداشتم، حتی در آرام ترین حالاتم... . به همین جهت معتقدم یک مشکل جسمی هم وچود داره. مشکلی که با یک حمله ی پانیک (عصبی) نمود دیگری پیدا می کنه و به صورت خروج گاز و ... خودش رو نشون میده. متاسفانه در شهر کوچکی زندگی می کنم و از شهرهای بزرگ و امکانات پزشکی بسیار دورم وگرنه ریشه ی جسمی مشکل رو پیدا می کردم.
mehdigh
کاربر ساده

پستتوسط sahaar » شنبه مرداد 24, 94 8:47 pm

با سلام مجدد...چند تا از دوستان پیام گذاشته بودن برام...سوالاتی پرسیده بودن در این مورد که آیا درحال حاضر درمان شدم یا خیر و وضعیتم چجوریه
همونطور که عرض کردم من حدود 3، 4 سال میشه که تونستم علائمم رو کنترل کنم و دیگه خدا روشکر مشکلی ندارم. تنها دلیل من واسه گذاشتن پست تو این فروم این بوده که شاید بتونم به چندتا از دوستام که مشکل مشابه من دارن کمک کنم.
من چند سالی درگیر این بیماری بودم. اون موقعها خیلی تو اینترنت میگشتم تا یه درمونی واسه دردم پیدا کنم. اون موقع هنوز این فروم وجود نداشت. سالهای دانشگاهم تماما با عذاب گذشت. چون اصولا سر کلاس حاضر نمیشدم، مشروطی پی در پی و بعدش هم مشکل اخراجی برام پیش اومد. البته تونستم با حضور تو کمیسیون موارد خاص برگردم دانشگاه. ولی زمان زیادی رو ازدست دادم.
شاید اگه اون روزا کسی بود که کمکم میکرد انقدر عذاب نمیکشیدم.
برمیگردم به سوالاتی که دوستان تو خصوصی پرسیدن...
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » شنبه مرداد 24, 94 8:58 pm

اولا من مشکل یبوست داشتم...و مدفوع طولانی مدت تو رودم میموند.بویی که از ما خارج میشه هم ناشی از همین مدفوعیه که تو روده میمونه.
تو سرما مشکلم شدیدتر میشد. نمیتونستم توی جمع حاضر شم. توی کلاس دائم پشت مینشستم تا کسی پیش من نشینه.از خونه تا دانشگاهم ناچار بودم حدود نیم ساعت تو ماشین بشینم...که زمستونا وحشتناک تر هم میشد.چون شیشه ها رو میکشیدن بالا تا محیط گرم بمونه. چه نگاه هایی که تحمل نکردم و چه متلک هایی که نشنیدم.
موقع خروج گاز اصلا حسش نمیکردم.گاهی حس میکردم مقعدم بی حسه انگار. دائم سعی میکردم سفت کنم مقعدمو تا اینجوری کنترلش کنم ولی فایده ای نداشت.
گاهی هم متوجه بوش میشدم. ولی باورم نمیشد از منه.اصلا به نظر نمیرسید مال انسان باشه. بوهایی مثل بوی سوختگی، آشغال، حتی بوی ضایعات صنعتی!!!!!!!!
موقعی که تازه از خواب بیدار میشدم، یا وقتایی که واسه امتحانات بیداری و شب زنده داری میکشیدم، خیلی بیشتر اذیت میشدم
اینا علائمم بودن
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » شنبه مرداد 24, 94 9:48 pm

روش تنقیه برای کسانی با علائم مشابه من صد در صد کمک میکنه. وقتی روده کاملا خالی باشه، یا گازی خارج نمیشه، یا اگر هم بشه بوی آنچنانی نداره.
آروم آروم وقتی ببینید در حضور دیگران مشکلی براتون پیش نمیاد، حساسیتتون از بین میره.
من که به شخصه، جرات نداشتم پیش غریبه ها بنشینم.انقدر حساس شده بودم که حتی اگر بویی از بیرون میومد و اصلا ربطی هم به من نداشت، فکر میکردم کار من بوده. توی جمع یا مهمونی ها، یه جای این که لذت ببرم و خوش بگذرونم، دائم حواسم به مقعدم بود.
با روش تنقیه ای که استفاده کردم، و هنوزم میکنم، اعتماد بنفسم بالاتر رفت، حساسیت و تنشم از بین رفت، و آروم آروم روزای تلخمو فراموش کردم،
بچه ها...من واقعا نمیدونم این یه مشکل چند درصد جسمی و چند درصد روحیه. اینکه مشکل روحی باعث ایجاد مشکلات جسمی شده یا بالعکس، ولی بهتره همیشه به خودتون تلقین کنید که این بیماری توهمی بیش نیست(حتی اگه مطمئنید که واقعیه)...
اثر تلقین رو دست کم نگیرید.همیشه سعی کنید ریلکس باشید و انقدر حساسیت نشون ندید...حتی اگه بوی بدتون کسی رو آزار داد این تقصیر شما نیست. همیشه آماده این باشین که اگه کسی واکنش سخت نشون داد بهش توضیح بدید که شما فقط بیمارید.من اون اوایل گاهی میترسیدم دیگران(مثلا همکلاسی هام، مسافرای تاکسی یا ...) به خاطر این کارم آبروریزی راه بندازن. یه بار راننده یه تاکسی که توش نشسته بودم انقدر نگاه تند و خشنی کرد بهم که یه لحظه فکر کردم الانه که از ماشین پرتم کنه بیروم، یا مثلا بزنه تو گوشم، یا فحشم بده...
واقعا که روزای بدی بود!!!
ضمنا از قرص های ضداضطراب (SSRI)هم استفاده میکردم. پزشکم قرص آسنترا(یا همون سرترالین) رو برای اضطراب و حملات پانیکم تجویز کرد. قرص های گروه SSRI کلا جزو سالم ترین قرص های اعصاب و روان به حساب میان. عوارض جانبی چندانی ندارن، و اگر آهسته آهسته از دوز پایین شروع به مصرف کنید و بعد دوزش رو افزایش بدین عوارضش کمتر هم میشه.ضمنا وابستگی آنچنانی هم نمیاره. یه مدت فلوکستین هم مصرف کردم، به نظرم از آسنترا بهتر رو من جواب داد. باید امتحان کنید ببینید کدوم یک از قرص های گروه SSRI مناسب تره براتون. ترجیحا خودسرانه مصرف نکنید...
رژیم غذایی خاصی هم ندارم.
sahaar
کاربر تازه وارد

پستتوسط sahaar » شنبه مرداد 24, 94 9:56 pm

بازم اگر سوالی داشتید درخدمتتون هستم
به امید رفع هرچه زودتر مشکل تک تکتون و شفای همه بیماران.
یاحق
sahaar
کاربر تازه وارد

بعدی

بازگشت به • تجربیات - درمان بی اختیاری

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان