از یافتن علت تا درمان راه کمتری هست

مدیر انجمن: آرش

از یافتن علت تا درمان راه کمتری هست

پستتوسط hosein » پنج شنبه اسفند 15, 92 9:59 pm

رضا ملک زاده، رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد تهران گفت: در کل جامعه 15 درصد مردم سندروم روده تحریک‌پذیر دارند و 20 درصد ریفلاکس؛ اما از تعداد افرادی که به متخصص گوارش مراجعه می‌کنند 20 درصد سندروم روده تحریک‌پذیر و 30 درصد ریفلاکس دارند.

به گزارش فارس، وی در مورد بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر، اظهار داشت: سندروم روده تحریک‌پذیر همراه با ریفلاکس - ترش کردن و سوزش سر دل - 50 درصد از مراجعات مردم به پزشکان رشته گوارش در کشور را تشکیل می‌دهد که خوشبختانه این دو بیماری خطرناک نیستند و باعث کوتاه شدن عمر انسان نخواهند شد و فقط مشکل اصلی آن است که بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می‌گذارند.
رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در گذشته تصور می‌شد سندروم روده تحریک‌پذیر علتی ندارد اما تحقیقات نشان داده که به علت اختلالات خیلی مختصر ژنتیکی و همچنین نوع میکروب طبیعی موجود در روده، افراد به این بیماری دچار می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تجربیاتی که افراد از نظر خانوادگی و اجتماعی در طول رشد پیدا می‌کنند و جنبه های عمیق روحی و روانی می‌تواند به این بیماری منجر شود.

وی علائم این بیماری را متنوع دانست و گفت: مهمترین علامت آن دردهای مبهم شکمی، نفخ، اسهال، یبوست و کسالت عمومی است که این موارد خیلی شایع است و 15 درصد مردم این علائم را دارند.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: گروهی از افراد نگران سلامت خود هستند و خیلی به پزشک مراجعه می‌کنند و در مراجعات بیش از حد پزشک با تشخیص‌های عجیب و غریب و بررسی‌های غیرضروری مواجه می‌شوند که باعث افزایش هزینه بر دوش مردم و دولت خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در کل جامعه افراد سالم 15 درصد مردم سندروم روده تحریک‌پذیر دارند و 20 درصد ریفلاکس دارند، اما از تعداد افرادی که به متخصص گوارش مراجعه می‌کنند، 20 درصد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر و 30 درصد مبتلا به ریفلاکس هستند.
hosein
کاربر ساده

Re: از یافتن علت تا درمان راه کمتری هست

پستتوسط آشنا » دوشنبه تیر 15, 93 1:37 am

حسین آقا متشکرم که این مطلب با ارزش را گذاشته اید.
ولی مسئله اینجاست که آقای دکتر به دو عامل متفاوت و ظاهرا مستقل از هم برای آی بی اس اشاره کرده اند.

1- عامل ژنتیکی و فلور میکروبی روده.

" تحقیقات نشان داده که به علت اختلالات خیلی مختصر ژنتیکی و همچنین نوع میکروب طبیعی موجود در روده، افراد به این بیماری دچار می‌شوند."

2- عوامل سازنده شخصیت فرد که نگرش فرد را نسبت به محیط شکل مید هند.

" تجربیاتی که افراد از نظر خانوادگی و اجتماعی در طول رشد پیدا می‌کنند و جنبه های عمیق روحی و روانی می‌تواند به این بیماری منجر شود."

البته به نظر من تغییر فلور و ترکیب میکروبی روده نتیجه بیماری آی بی اس است نه عامل شروع کننده آی بی اس.

به نظر من خلاصه مطلب از این قرار است که در فرد یک زمینه و استعداد( ژنتیک) برای بیماری آی بی اس وجود دارد ولی باید ماشه شروع بیماری کشیده شود و این ماشه نگرش منفی و ناکارآمد فرد نسبت به عوامل بیرون از خود است و به عبارتی شخصیت ناسازگار فرد با محیط بیرون می باشد که در بند 2 به آن اشاره می شود و عوامل سازنده شخصیت می باشند.

خوشبختانه این فرآیند برگشت پذیر است یعنی با اصلاح نگرش فرد نسبت به محیط ، بیماری آی بی اس از بین می رود.
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

پستتوسط m1988 » دوشنبه تیر 16, 93 8:19 am

سلام
آقای آشنا من تا قبل از آی بی اس همونطور که شما اشاره کردید نگرشم نسبت به تمام مسائل پیرامونم منفی بود ولی الآن با اینکه مثبت نگر شدم و حساسیتم رو نسبت به مسائل کمتر کردم مشکل آی بی اسم کمرنگ تر شده ولی برطرف نشده.
whatever doesn`t kill you, makes you stronger
m1988
مدیر انجمن

محل اقامت: تهران

پستتوسط آرش » دوشنبه تیر 16, 93 12:50 pm

من هم نسبت به زمان قبل از آی بی خیلی تغییر کردم چه از لحاظ تغذیه ای و چه روانی. کلا روش زندگی ام خیلی بهتر و حساب شده تر شده، همه این تغییرات را دادم که مشکل آی بی حل بشه. ولی متاسفانه آی بی همچنان وجود داره.
اینقدر این تغییرات زیاد بودن که بعضی وقت ها فکر می کنم این تغییرات مثبت را به آی بی مدیونم.
به نظرم آی بی یک روند یک طرفه است و بازگشتی وجود نداره. شاید اون تغییری که در روده ایجاد میشه برگشت ناپذیره. :cry:
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد

پستتوسط gunner » دوشنبه تیر 16, 93 5:22 pm

منم اعتراف میکنم خیلی از تغییرات مثبتمو به ای بی مدیونم : ) طوری که خودم فک میکنم اگه ای بی نداشتم ولی همین سبک زندگیو میداشتم قشنگ 100 ساله میشدم : دی
خیلی ازغذاها و مواد غذایی که سلامتی رو تهدید می کنند تقریبا یه خط قرمز دورش کشیدم.نوشابه.فست فود.چیپس.پفک.گوشت قرمز.برنج ..سر همینا وزنم کم کردم
مدتیم هست هفته ای 2 بار میرم سالن واسه فوتسال اصن باورم نمیشه تا اخر بازی رو میتونم بدوم قبلا بعد 20 مین دویدم قسمت راست شکمم درد میگرفت طوری که هم بازی کوفت میشد هم کم کم درد به قسمت های بالاتر شکم میرسید( کبد ) و بعد بازیم اطراف نافم تا چند ساعتی درد داشتم الان خیــــــــــــــــــــــــــــــلی دارم خدا رو شکر میکنم حداقل از این لحاظ وضعیت بهتر شده
البته ته دلم مث ارش حس میکنم ای بی یه راه یه طرفس.

البته من یه سوال تا اینجام طرح کنم : دی
قبل ای بی غذای سرد یا گرم برام اهمیت زیادی نداشت اما الان نه حس میکنم غذا. اب یا هر چیز سردی ایجاد نفخ میکنه برام و وضعیتمو بدتر میکنه واسه همین معمولا عذای گرم و اب خنک یا شایدم ولرم رو ترجیح میدم.شما از این لحاظ تغییراتی رو تو خودتون حس نکردید؟
gunner
کاربر نیمه فعال

پستتوسط آشنا » جمعه تیر 27, 93 3:06 pm

m1988 نوشته است:...الآن با اینکه مثبت نگر شدم و حساسیتم رو نسبت به مسائل کمتر کردم مشکل آی بی اسم کمرنگ تر شده ولی برطرف نشده.

فکر نمی کنید شاید مفهومش آن است که لازم است تغییرات بیشتر و عمیق تری در خود ایجاد کنید. :?:

آرش نوشته است:من هم نسبت به زمان قبل از آی بی خیلی تغییر کردم ..... ولی متاسفانه آی بی همچنان وجود داره.
........
به نظرم آی بی یک روند یک طرفه است و بازگشتی وجود نداره. شاید اون تغییری که در روده ایجاد میشه برگشت ناپذیره. :cry:

آقا آرش . شاید هم برگشت پذیر باشد. ولی کدام طرز نگرش امید را در ما نگه می دارد و به ما انگیزه تلاش بیشتر را می دهد؟

لبخند فراموش نشود لطفا ;)
معتقدم راه درمان IBS افزایش سطح سلامتی روانی با بهبود مهارت های زندگی و بهبود هوش هیجانی است. چونکه عامل IBS همین امر است. هرچند مصرف داروهای روانپزشک برای آی بی اس، در بازه زمانی محدود، لازم به نظر می رسد.
آواتار کاربر
آشنا
مدیر گروه

محل اقامت: تبریز-IBS از نوع LG

پستتوسط امیدوار » جمعه تیر 27, 93 10:49 pm

من تنها تغییر بزرگی که کردم این بوده که به معنویات بیشتراهمیت میدمو نمازمو میخونم درحالی که قبلش متاسفانه اصلا نماز خوندن بلد نبودم!!! بنظر من توکل به خدا و امیدداشتن بهش بزرگترین کمک آدمی هستش
تنها نکات مثبت همینا بود،باقیش همه تغییراته منفیه
صدای خنده خدا را می شنوی؟ به آنچه تو محال میپنداری میخندد...
بخند و امیدوار باش ...
امیدوار
مدیر انجمن

محل اقامت: متاهل/24ساله

اميد و تلاش

پستتوسط آرش » شنبه تیر 28, 93 8:49 am

آشنا نوشته است:آقا آرش . شاید هم برگشت پذیر باشد. ولی کدام طرز نگرش امید را در ما نگه می دارد و به ما انگیزه تلاش بیشتر را می دهد؟

اميد خوب است ولي اگر اين اميد پايه و اساس درستي نداشته باشد دائمي نيست و مي تواند به نااميدي هاي شديد منجر شود.
تلاش هم خوب است اما اگر در جهت درست باشد. تلاش بيهوده فقط انرژي ما را هدر مي دهد.
من مطمئن نيستم ولي شايد بهتر باشد بپذيريم كه آي بي تا آخر عمر با ما هست و فقط مي توانيم شدت آنرا كم كنيم. اين طرز فكر واقع بينانه باعث مي شود شناخت بهتري روي توانايي ها و نقاط ضعف خود داشته باشيم كه از علل مهم موفقيت هست.
خيلي از ما با اين اميد كه آي بي روزي درمان كامل خواهد شد اغلب فعاليت هاي مهم زندگي خود را به بعد از بهبودي مي اندازيم كه كار درستي نيست.
حتي اگر تشخيص دهيم كه آي بي به چه علتي ايجاد شده است به اين معني نيست كه اگر آن علت را از بين ببريم آي بي هم رفع مي شود. به علتي تغييري در بدن ايجاد شده كه حتي اگر ما سالمترين زندگي را از لحاظ جسمي و روحي داشته باشيم نتوانيم به حالت قبل بازگرديم.
پزشكي را مي شناسم كه در كودكي مبتلا به نوعي هپاتيت شده بود اين فرد در حال حاضر سالمترين زندگي را از هر لحاظ دارد اما خودش مي گفت كه هپاتيت همچنان در بدن او وجود دارد و در صورت ناپرهيزي اين بيماري به نوعي خودش را نشان مي دهد.
آواتار کاربر
آرش
مدیر ارشد

پستتوسط ali136260 » دوشنبه شهریور 29, 95 5:34 pm

یک دکتری هست به اسم دکتر ملکی شنیدم درمان آی ی اس رو کشف کرده چند نفرر رفتن پیشش و درمان شدن و اساس درمان ایشون بر اساس داروهای تجویزی خودشون که شامل آمپول و کپسول با توجه به ویژگی های بدنی یک فرد هست و حرکات ورزشی هست که قبل از شروع درمان اول یک چکاپ کامل از فرد انجام میدن و بعد از اون درمانشون شروع میشه بلافاصه بعد از تزریق آمپول هل هم حرکات ورزشی (نرمش ها) رو انجام میدن در مطبشون فکر کنم ارزششو داشته باشه رفتن پیش دکتر ملکی تهران - بزرگراه آفریقا - بالاتر از جهان کودک - خیابان دیدار شمالی - نبش پدیدار - پلاک 21 قدیم / 7 جدید - واحد سوم - طبقه دوم آدرس مطیشون هست تلفن ۸۸۸۸۵۶۳۸
ali136260
کاربر تازه وارد

پستتوسط m.moqaddami » دوشنبه شهریور 29, 95 11:01 pm

علی آقا چند تا سوال
این دکتر ملکی تخصصش چیه گوارشه؟
آمپولی که میگید چی هست؟ واسه چی خوبه چه اثری داره؟
کسایی که درمان شدن میشناسید؟ای بی اس از چه نوعی داشتن ال جی هم بوده که خوب شه؟
ممنون میشم جواب بدید
m.moqaddami
کاربر نیمه فعال

بعدی

بازگشت به • اخبار ای بی اس

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 5 مهمان